Μουντιάλ 2018: “Λυτρώθηκε” από Κουτίνιο η Βραζιλία! Νάβας και Κόστα Ρίκα της… έβγαλαν τη ψυχή

Έστω και στις… οριακά, η Βραζιλία τα κατάφερε. Η “σελεσάο”… πέταξε το πρώτο ημίχρονο, βρήκε στην επανάληψη έναν ανίκητο Νάβας, αλλά κατάφερε να νικήσει την Κόστα Ρίκα με δυο γκολ στις καθυστερήσεις (2-0) και να πάρει το πρώτο της -και σημαντικότατο- “τρίποντο” στο Μουντιάλ 2-18. Ο Κουτίνο σκόραρε και πάλι για την ομάδα του Τίτε. Δόθηκε πέναλτι στον Νεϊμάρ, που ακυρώθηκε.. από το VAR.

Η Βραζιλία παραλίγο να… πνιγεί από το άγχος της και να μπει και αυτή -μετά την Αργεντινή- σε περιπέτειες, αλλά στο τέλος τα κατάφερε. Με “λυτρωτή” τον Κουρίνιο, η “σελεσάο” νίκησε με 2-0 τον… Νάβας της Κόστα Ρίκα και έφτασε τους 4 βαθμούς στον 5ο όμιλο του Μουντιάλ 2018. Στο μηδέν έμεινε η Κόστα Ρίκα, η οποία δεν έχει ελπίδες πρόκρισης…

Το παιχνίδι…

Τι κι αν πίεσε από τα πρώτα λεπτά και προσπάθησε να κυκλοφορήσει την μπάλα; Η Βραζιλία βρήκε στον… τοίχο που στήθηκε στην άμυνα της Κόστα Ρϊκα και μέχρι το 25′ απογοήτευσε τους οπαδούς της. Την ίδια ώρα, η αντίπαλος της “σελεσάο” ήταν προσηλωμένη στο αγωνιστικό της πλάνο με αλληλοκαλύψεις στην άμυνα και μάλιστα έχασε σημαντική ευκαιρία στο 13′ με το σουτ του Μπόρχες.

Νεϊμάρ, Μαρσέλο, Γουίλιαν, Κουτίνιο και Ζεσούς ανέβασαν στη συνέχεια την απόδοση τους και βοήθησαν την ομάδα του Τίτε να κερδίσει μέτρα προς τα καρέ του Νάβας. Αυτό όμως δεν αρκούσε. Ο πορτιέρε της Ρεάλ ήταν σε ετοιμότητα σε κάθε υποψία φάσης, ενώ οι τυπικά φιλοξενούμενοι δεν… ίδρωσαν και πολύ για να “κόψουν” τις επιθετικές προσπάθειες των Βραζιλιάνων.

Η Βραζιλία μπήκε αποφασισμένη να φτάσει στο… λυτρωτικό γκολ στην επανάληψη και στο 49′ έχασε τεράστια ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ. Η κεφαλιά του Ζεσούς βρήκε το δοκάρι του Νάβας, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Γκονζάλες απομάκρυνε πάνω στη γραμμή το πλασέ του Κουτίνιο! Πάνω απ’ τα δικάρια έφυγε και το πλασέ του Νεϊμάρ στο 56′.

Η “σελεσάο” προσπάθησε να πιάσει απ’ το… λαιμό την Κόστα Ρϊκα, έπαιξε με μεγαλύτερη αυτοπεποίθηση. Οι παίκτες του Όσκαρ Ραμίρες όμως ήταν πολύ καλά οργανωμένοι στην άμυνα αναγκάζοντας τον Τίτε να ρισκάρει και να περάσει στο 68′ τον Φιρμίνιο στη θέση του Παουλίνιο.

Στο 72′ χάθηκε η μεγαλύτερη ευκαιρία της Βραζιλίας. Ο Νεϊμάρ έκλεψε την μπάλα, έφτασε μέχρι το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής, έκανε το δυνατό πλασέ, αλλά την έστειλε να περάσει ξυστά από το αριστερό “γ” της εστίας του Νάβας

Στο 79′ ο Νεϊμάρ έπεσε εύκολα στην περιοχή της Κόστα Ρίκα, ο Κάιπερς έδωσε πέναλτι, αλλά τελικά συμβουλεύτηκε το VAR και τελικά πήρε την απόφαση του πίσω.

Εκεί που όλοι πίστευαν πως η Βραζιλία θα… πέταγε βαθμούς και στο δεύτερο της αγώνα στο Μουντιάλ, ήρθε η “λύτρωση” στο 90+1′. Μετά από σέντρα στην μεγάλη περιοχή της Κόστα Ρίκα, ο Φιρμίνο έκανε την κεφαλιά – πάσα, ο Ζέσους έκανε κακό κοντρόλ, αλλά ο Κουτίνιο επωφελήθηκε και με μια δυνατή προβολή έκανε το 1-0.

Το τελικό 2-0 διαμορφώθηκε στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων. Σε αντεπίθεση της Βραζιλίας, ο Ντόουγκλας Κόστα γύρισε στον Νεϊμάρ ο οποίος σε κενή εστία έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα και ξέσπασε σε κλάματα μετά το τελικό σφύριγμα.