Τρίτη, 7 Μαΐ

Μουντιάλ 2018, Μεξικό – Σουηδία: Τριάρα με… δύο θριαμβευτές! [vids, pics]

Η Σουηδία διέλυσε με 3-0 το Μεξικό, αλλά μετά το τέλος του αγώνα και οι δύο ομάδες το πανηγύρισαν έξαλλα, αφού η ήττα-σοκ της Γερμανίας στο άλλο παιχνίδι, έδωσε σε αμφότερες το “εισιτήριο” για την επόμενη φάση του Μουντιάλ 2018.

Σε ένα εξαιρετικό παιχνίδι στον 6ο όμιλο του Μουντιάλ της Ρωσίας, Σουηδία και Μεξικό έψαξαν  από την αρχή τη νίκη, με τους Σκανδιναβούς να είναι τελικά “σαρωτικοί” στο δεύτερο ημίχρονο και να επικρατούν με το ευρύ 3-0.

Οι Σουηδοί μπήκαν “φουριόζοι” στο γήπεδο μετά την ανάπαυλα και ήδη στο 62′ είχαν “τελειώσει” το ματς, χάρη σε γκολ του Ογκούστινσον στο 50ο λεπτό και του Γκράνκβιστ από πέναλτι που κέρδισε ο Μπεργκ στο 60′. Με το Μεξικό να χάνει μάλιστα αρκετές ευκαιρίες, η ομάδα του Γιαν Άντερσον κατάφερε να πετύχει και τρίτο τέρμα, χάρη σε ένα αυτογκόλ του Άλβαρεζ.

Στο τέλος του παιχνιδιού όμως και οι δύο ομάδες πανηγύρισαν την πρόκριση στα νοκ άουτ του Μουντιάλ 2018, αφού η “αυτοκτονία” της Γερμανίας στο άλλο ματς, τους επέτρεψε να καταλάβουν τις δύο πρώτες θέσεις του 6ου ομίλου, ισοβαθμώντας με 6 βαθμούς.

Οι δύο ομάδες μπήκαν για τη νίκη από την αρχή, δίνοντας έναν γρήγορο ρυθμό στον αγώνα. Στο 12ο λεπτό ο Μπέργκ με γυριστό σουτ από κοντά, προσπάθησε να σκοράρει, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο άουτ από το κάθετο δοκάρι.

Το Μεξικό απάντησε στο 17′, με τον Βέλα να βγαίνει σε θέση “βολής” και να σουτάρει δυνατά, για να δει και αυτός τη μπάλα να περνάει μόλις άουτ.

Το παιχνίδι συνέχισε να πηγαίνει πάνω κάτω και στην αμέσως επόμενη φάση, ο Φόρσμπεργκ βρέθηκε μόνος μέσα στην περιοχή, αλλά το πλασέ του με τη μία, κατέληξε στην αγκαλιά του Οτσόα.

Στη συνέχεια η Σουηδία ανέβασε ρυθμούς και άρχισε να επικρατεί στο γήπεδο, με τον Μάρκους Μπεργκ να χάνει δύο σημαντικές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ πριν το πρώτο ημίχρονο. Στο 31′ όμως ο Οτσόα απέκρουσε την προβολή του, ενώ στο 43′, μετά από ωραία προσπάθεια και σουτ, είδε τη μπάλα να καταλήγει στην εξωτερική πλευρά των διχτύων, για να λήξει το ημίχρονο στο 0-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, οι Σκανδιναβοί μπήκαν πιο αποφασισμένοι και μόλις στο 50ο λεπτό, από… κατά λάθος ασίστ του Φόρσμπεργκ, ο Ογκούστινσον έκανε από κοντά το 1-0.

Το Μεξικό προσπάθησε να αντιδράσει και βγήκε μπροστά, όμως σε μία αντεπίθεση στο 60ο λεπτό, ο Μπεργκ κατάφερε να κερδίσει πέναλτι, το οποίο και μετέτρεψε σε γκολ στο 62′, ο αρχηγός των Σουηδών, Γκράνκβιστ.

Το Μεξικό δεν τα παράτησε και δημιούργησε και νέες ευκαιρίες για γκολ με τον Λαγιούν και τον Τσιτσαρίτο, όμως και πάλι η Σουηδία ήταν αυτή που βρήκε το γκολ. Από μία εκτέλεση πλαγίου άουτ από τα δεξιά στην περιοχή, η άμυνα των “Αζτέκων” δεν μπόρεσε να διώξει και ο Άλβαρεζ πέτυχε αυτογκόλ για το 0-3 στο 76ο λεπτό.

Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι και το τέλος του αγώνα, αλλά παρά το 3-0 και οι δύο ομάδες πανηγύρισαν στο τέλος. Με τη Γερμανία να πραγματοποιεί το… κάζο του αιώνα στο άλλο παιχνίδι, οι δύο ομάδες ισοβάθμισαν με 6 βαθμούς στην κορυφή του έκτου ομίλου και πήραν την πρόκριση για τους “16” του Μουντιάλ της Ρωσίας.

Οι συνθέσεις στο Μεξικό – Σουηδία

Μεξικό: Οτσόα, Σαλσέδο, Μορένο, Ερέρα, Άλβαρες, Λαγιούν (89′ Περάλτα), Γκουαδράδο (75′ Χεσούς), Γκαγιάρδο (65′ Φαμπιάν), Βέλα, Ερνάντες, Λοσάνο.

Σουηδία:  ​Όλσεν, Λούστιγκ, Λίντελεφ, Γκράνκβιστ, Ογκούστινσον, Λάρσον (57′ Σβένσον), Έκνταλ (80′ Χίλιεμαρκ), Φόρσμπεργκ, Κλάεσον, Μπεργκ (68′ Τελίν), Τοϊβόνεν.