Σάββατο, 27 Απρ.

Μουντιάλ 2018, Περού – Δανία: Ο Σμάιχελ “έκλεψε” τη νίκη για τους Σκανδιναβούς [vids, pics]

Το Περού ήταν καλύτερο από τη Δανία στο δεύτερο παιχνίδι της πρεμιέρας του τρίτου ομίλου του Μουντιάλ 2018, όμως μία τραγική εκτέλεση πέναλτι του Κουέβα και ένας εντυπωσιακός Κάσπερ Σμάιχελ, έδωσαν τη νίκη με 0-1 στους Σκανδιναβούς.

Σε ένα παιχνίδι με αρκετές ευκαιρίες και πλούσιο θέαμα, η Δανία “έκλεψε” τη νίκη από το Περού με γκολ του Πόουλσεν στο 59ο λεπτό του ματς, αφού ο Κάσπερ Σμάιχελ κράτησε το 1-0 μέχρι το τέλος, με εξαιρετικές αποκρούσεις.

Οι Λατινοαμερικάνοι δημιούργησαν πολλές φάσεις μπροστά από τα καρέ του Δανού γκολκίπερ και θα μπορούσαν να έχουν προηγηθεί στο σκορ στο 45ο λεπτό, όμως το πέναλτι που κέρδισε με τη… βοήθεια του VAR, ο Κουέβα, το πέταξε στα “σκουπίδια” ο ίδιος ποδοσφαιριστής με μία τραγική εκτέλεση.

Κάπως έτσι και με μία εκπληκτική ασίστ του Έρικσεν στον Πόουλσεν που πλάσαρε ιδανικά για το 1-0, οι Δανοί πήραν μία σπουδαία νίκη που τους φέρνει στην κορυφή του τρίτου ομίλου μαζί με τη Γαλλία.

Οι Περουβιανοί μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και έχασαν τις πρώτες ευκαιρίες μπροστά από την εστία του Σμάιχελ, με τον Δανό τερματοφύλακα να κάνει την πρώτη μεγάλη απόκρουση στο 13ο λεπτό, όταν από εξαιρετική προσπάθεια του Καρίγιο, “εκτινάχθηκε” για να στείλει την μπάλα κόρνερ.

Στη συνέχεια η Δανία προσπάθησε να ισορροπήσει το ματς και δημιούργησε μία καλή ευκαιρία με τον Ντιλέινι στο 27′, όταν το σουτ του νεαρού μέσου έφυγε ψηλά άουτ, όπως και η προσπάθειά του στο 40ο λεπτό.

Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου όμως, το Περού είχε μία μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. Στο 44ο λεπτό ο Κουέβα ανετράπη ξεκάθαρα μέσα στην περιοχή, με το διαιτητή να δείχνει να συνεχιστεί το ματς. Τελικά και με τη βοήθεια του VAR καταλόγισε το πέναλτι, όμως ο Κουτέβα που ανέλαβε και την εκτέλεση, σούταρε τραγικά άουτ από τα 11 βήματα για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο στο 0-0.

Στο δεύτερο μέρος, το Περού συνέχισε να “πιέζει” για γκολ, όμως και η Δανία έψαχνε τις αντεπιθέσεις για να βρει ανοργάνωτη την άμυνα των Λατινοαμερικάνων. Και τα κατάφερε στο 59ο λεπτό. Το μεγάλο τους αστέρι, ο Έρικσεν έκανε τρομερή ασίστ στον Πόουλσεν ο οποίος από θέση τετ α τετ πλάσαρε ιδανικά για το 0-1.

Το γκολ των Δανών, βελτίωσε το ρυθμό στο παιχνίδι, με το Περού να βγαίνει στην επίθεση για την ισοφάριση και τη Δανία να ψάχνει το δεύτερο γκολ για να “κλειδώσει” τη νίκη. Οι τυπικά γηπεδούχοι ήταν όμως αυτοί που έφθασαν πιο κοντά στο γκολ σε αρκετές περιπτώσεις. Θα είχαν πετύχει μάλιστα το γκολ, αν δεν έβρισκαν μπροστά τους το “τοίχος” που ονομάζεται Κάσπερ Σμάιχελ.

Ο γιος του άλλοτε κορυφαίου τερματοφύλακα του κόσμου, απέδειξε και στο Μουντιάλ 2018, ότι “το μήλο έπεσε κάτω από τη μηλιά” και με διαδοχικές αποκρούσεις, κατάφερε να κρατήσει τη μεγάλη νίκη για την ομάδα του.

Ακόμη και όταν ο Δανός τερματοφύλακας δεν μπορούσε να κάνει κάτι όμως, η μπάλα δεν έκανε το… χατήρι στην ομάδα του Γκαρέκα, όπως στο 79ο λεπτό και στο φοβερό τακουνάκι του Γκερέρο, που πέρασε μόλις άουτ. Έτσι το 0-1 έμεινε μέχρι τέλους.

Οι συνθέσεις στο Περού – Δανία

Περού (Ρικάρντο Γκαρέκα): Γκαλέσε, Αντβλινκουλα, Ροντρίγκες, Ράμος, Τράουκο, Τάπια (87′ Ακίνιο), Γιοτούν, Καρίγιο, Κουέβα, Φλόρες (63′ Γκερέρο), Φαρφάν (85′ Ρουϊντάιζ)

Δανία (Άγκε Χαρέιντε): Σμάιχελ, Ντάλσγκααρντ, Κιέρ, Κρίστενσεν (80′ Γιόργκενσεν), Λάρσεν, Κβιστ (35′ Σούνε), Ντιλέινι, Έρικσεν, Πόουλσεν, Σίστο (67′ Μπρέιθγουεϊτ), Νικολάι Γιόργκενσεν