Σάββατο, 27 Απρ.
15oC Αθήνα

Μουντιάλ 2018, Πορτογαλία – Ισπανία: Το “δώρο” του Ντε Χέα στον Ρονάλντο! [vid, pics]

Η Ισπανία είχε καταφέρει να ισοφαρίσει και να ισορροπήσει το παιχνίδι κόντρα στην Πορτογαλία στο πρώτο ντέρμπι του Μουντιάλ 2018, όμως ο Νταβίντ Ντε Χέα έκανε… δώρο ένα γκολ στον Κριστιάνο Ρονάλντο για το 2-1 του ημιχρόνου.

Ο Νταβίντ Ντε Χέα ήταν ο μοιραίος για την Εθνική Ισπανίας στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα κόντρα στην Πορτογαλία, αφού στο 44ο λεπτό, έκανε ένα “φθηνό” λάθος, δίνοντας την ευκαιρία στον Κριστιάνο Ρονάλντο να σκοράρει για δεύτερη φορά στο ματς.

Με το σκορ στο 1-1 και την Ισπανία να είναι καλύτερη στο γήπεδο, μία αντεπίθεση της ομάδας του Φερνάντο Σάντος έφερε τον αρχηγό των πρωταθλητών Ευρώπης σε θέση για γκολ, όμως το σουτ του πήγε στο κέντρο της εστίας του Ισπανού τερματοφύλακα. Παρότι όμως έδειχνε μια απλή φάση, ο γκολκίπερ της Μάντσετερ Γιουνάιτεντ έκανε ένα απίστυετο λάθος για την κλάση του και “χάρισε” το προβάδισμα στους Πορτογάλους.