Τρίτη, 19 Μαρ.

Ανήμποροι για γκολ! Αστέρας και Βέροια στο μηδέν

Το μηδέν… δεν πρωταγωνίστησε μόνο στο αποτέλεσμα (0-0) της αναμέτρησης ανάμεσα στον Αστέρα Τρίπολης και στη Βέροια, αλλά και στο θέαμα που προσέφεραν οι δύο ομάδες στο εναρκτήριο παιχνίδι της 14ης αγωνιστικής.

Οι γηπεδούχοι έφθασαν τους 11 βαθμούς και οι φιλοξενούμενοι τους 8, παραμένοντας στην προτελευταία θέση της κατάταξης.

Η Βέροια μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στο 16΄ ακυρώθηκε γκολ του Σαρπόνγκ ως οφσάιντ, ενώ στο 30΄ σε κοντινή προβολή του Βιτι ο Ντοναρούμα αντέδρασε καλά και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Δύο λεπτά μετά ο Αστέρας ισορρόπησε το παιχνιδι και ο Λόπεθ τον ανέκοψε χωρίς να βρει την μπάλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ου δύο ομάδες δυσκολεύονταν να βρουν το δρόμο προ την αντίπαλη εστία, αν και το προσπάθησαν. Στο 61′ σε σουτ του Τσιλιανίδη η μπάλα έφυγε πάνω από την εστία του Λόπεθ, ο οποίος στο 64΄ απέκρουσε σε σουτ του Μάσα.

Στο 86΄ η Βέροια δημιούργησε μια καλή φάση όταν σουτ του Κάλβο, έδιωξε ο Ντοναρούμα.