Ρέθυμνο – Ολυμπιακός: Είχε Μπιρτς, Σπανούλη και τον έλεγχο

Ο Ολυμπιακός επικράτησε εκτός έδρας με 70-63 του Ρεθύμνου σε αναμέτρηση για την 23η αγωνιστική της Α1. Πρώτος σκόρερ για τους «ερυθρόλευκους» ήταν ο Κεμ Μπιρτς με 15 πόντους, ενώ απο τους ηττημένους ξεχώρισε ο Λέμον με 18.

Το Ρέθυμνο έβρισκε λύσεις απέναντι στον Ολυμπιακό και τον κρατούσε κοντά στο πρώτο δεκάλεπτο (18-19). Ομως, στη δεύτερη περίοδο οι “ερυθρόλευκοι” με πιεστική άμυνα κατάφεραν να ξεφύγουν (20-27) και πήγαν τελικά στα αποδυτήρια με +4 (32-36), για το ημίχρονο.

Μπήκαν δυνατά στην τρίτη περίοδο και με ένα σερί 6-0, προηγήθηκαν 35-42. Το Ρέθυμνο αντιστάθηκε με τον Λέμον και στο 24′ μείωσε σε 41-42.

Σπανούλης και Πρίντεζης κράτησαν όρθιους τους φιλοξενούμενους (41-49), και κατάφεραν να συντηρήσουν τη διαφορά ασφαλείας ως τη λήξη του ματς.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 32-36, 45-51, 63-70

Ρέθυμνο (Βετούλας): Κώττας, Χριστοδούλου 4, Άρνολντ 9 (1), Φιτζπάτρικ 6 (2), Λέμον 18 (2), Ραζής, Σάφτεναρ 6 (2), Τάλτον 4, Καμπερίδης 5 (1), Πανατεράκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 11 (2)

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοβ 6, Πρίντεζης 8, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 2, Σπανούλης 12 (2), Μπιρτς 15, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 5 (1), Ουότερς 6, Αγραβάνης 6 (1), Αθηναίου 4.