Ήθελε πρωτιά αλλά βγήκε… κουρεμένη

ΦΩΤΟ REUTERS.

Οδυνηρή εντός έδρας ήττα υπέστη η Μάντσεστερ Σίτι με 2-1 από την Έβερτον και έχασε την ευκαιρία να ανέβει έστω προσωρινά στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Oι Πολίτες ήθελαν να ξεκινήσουν δυνατά το ματς, έχοντας και την ψυχολογία μετά την ανακοίνωση παραμονής του Κάρλος Τέβες, αλλά η Έβερτον τους έκανε από νωρίς τη ζημιά.

Στο 4′ ο Κέιχιλ και στο 19′ ο Μπάινς έβαλαν για τα καλά σε θέση οδηγού την ομάδα τους. Στο 60′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Ανιτσέμπε και η Σίτι ξαναμπήκε στο ματς με το αυτογκόλ του Γιαγκέλκα στο 72′. Ο Μπαλοτέλι όμως έχασε μεγάλη ευκαιρία 6 λεπτά αργότερα, σημαδεύοντας το δοκάρι και ο Κόλο Τουρέ στις καθυστερήσεις αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.