ΤΕΛΙΚΟ: Μάλτα – Ελλάδα 0-1

Λύτρωση στο 94′ για την Εθνική μας που νίκησε την Μάλτα και σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση του ομίλου. Με δέκα από το 84′ η Εθνική λόγω αποβολής του Παπασταθόπουλου.
94′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ. Ο Τοροσίδης με κοντινή κεφαλιά χαρίζει στην Εθνική μας την υπερπολύτιμη νίκη.

91′ Κίτρινη στον Κοέν.

90′ Ο Κοέν στη θέση του Σκρέμπι.

89′ Κεφαλιά του Μήτρογλου έφυγε λίγο πάνω από την εστία του Χάμπερ.

88′ Κίτρινη κάρτα στον Τοροσίδη.

84′ Κόκκινη κάρτα στον Παπασταθόπουλο.

81′ Ο Κονέ στη θέση του Νίνη.

81′ Κεφαλιά του Μήτρογλου άουτ.

80′ Σουτ του Μίφσνουντ από δύσκολη θέση, μπλόκαρε ο Τζόρβας.

78′ Ο Φένεκ στη θέση του Μπαϊάντα.

70′ Ο Μήτρογλου στη θέση του Λυμπερόπουλου.

62′ Ο Φετφατζίδης στη θέση του Σαλπιγγίδη.

61′ Ωραίο σουτ του Κατσουράνη, έδιωξε ο Χάμπερ.

58′ Κίτρινη κάρτα στον Τζαβέλλα ο οποίος θα χάσει το επόμενο ματς της Εθνικής.

56′ Η απάντηση της Μάλτας. Ο Μπογκντάνοβιτς μόνος του απέναντι από τον Τζόρβα καθυστέρησε και ο Καραγκούνης έδιωξε σε κόρνερ.

55′ ΔΟΚΑΡΙ για την Εθνική. Ο Νίνης έκανε τη σέντρα και ο Λυμπερόπουλος με το κεφάλι σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι του Χάμπερ.

54′ Ωραία σέντρα του Τζαβέλλα, κεφαλιά του Τοροσίδη με τον Χάμπερ να διώχνει εντυπωσιακά.

47′ Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία του αγώνα. Ο Σαλπιγγίδης βρέθηκε σε εξαιρετική θέση μετά από πάσα του Κατσουράνη αλλά ο επιθετικός του ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να νικήσει τον Χάμπερ, διώχνοντας με τα πόδια.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

46′ Αναγκαστική αλλαγή για την Μάλτα. Ο Πατς στη θέση του Καρουάνα.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ. Η Εθνική μας ομάδα παρουσίασε πολύ κακό πρόσωπο στο πρώτο μέρος και δεν μπόρεσε σε κανένα σημείο του ματς να δείξει τη θεωρητική ανωτερότητα της.  Οι Μαλτέζοι αμύνθηκαν σωστά και μάλιστα προσπάθησαν να απειλήσουν την εστία του Τζόρβα, κυρίως με μακρινά σουτ.

42′ Μακρινό σουτ του Μπογκντάνοβιτς άουτ.

38′ Ωραία πάσα του Νίνη στον Σαλπιγγίδη ο οποίος για λίγο δεν πρόλαβε τη μπάλα αφού ο Καρουάνα έδιωξε.

15′ Σουτ του Τοροσίδη λίγο άουτ.

6′ Η πρώτη επίσκεψη της Εθνικής στην περιοχή της Μάλτας. Ο Σαμαράς έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Χάπερ μπλόκαρε εύκολα.

Σέντρα στον αγώνα

Οι συνθέσεις του αγώνα

Μάλτα: Χάμπερ, Καρουάνα (46′ Πατς), Μάμο, Σκιμπέρας, Αγκίους, Χούτσκινσον, Μπογντάνοβιτς, Μπίφα, Μιφσούντ, Μπαϊάντα (78′ Φένεκ), Σκρέμπι (91′ Κοέν).

Ελλάδα: Τζόρβας, Τζαβέλλας, Α. Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τοροσίδης, Κατσουράνης, Καραγκούνης, Σαμαράς, Λυμπερόπουλος (70′ Μήτρογλου), Νίνης (81′ Κονέ), Σαλπιγγίδης (62′ Φετφατζίδης).

Η Γεωργία νίκησε με 1-0 την Κροατία χάρη σε τέρμα του Κομπιασβίλι στις καθυστερήσεις και δίνει τη δυαντότητα στην Ελλάδα να βρεθεί μόνη στην πρώτη θέση του ομίλου.

ΤΕΛΙΚΟ: Ισραήλ – Λετονία 2-1 (16′ Μπαρντά, 81′ Καγιάλ – 62′ Γκορκς)