ΤΕΛΙΚΟ: Ρεάλ – Μπαρτσελόνα 0-2

ΦΩΤΟ REUTERS
Οι Καταλανοί επικράτησαν στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου” των “μερένγγες” με 2-0, με ισάριθμα τέρματα του Λιονέλ Μέσι.
ΛΗΞΗ ΑΓΩΝΑ

90′ Αλλαγή για τη Μπαρτσελόνα. Ο Ρομπέρτο στη θέση του Βίγια.

87′ ΓΚΟΟΟΟΛ για τη Μπαρτσελόνα, 0-2. Επέλαση του Μέσι, που ΄λεφτασε απέναντι στον Κασίγιας και με εύστοχο πλασέ διπλασίασε τα τέρματα των Καταλανών.

83′ Κίτρινη κάρτα στον Αντεμπαγιόρ

76′ ΓΚΟΟΟΟΛ για τη Μπαρτσελόνα, 0-1. Μπούκα του Αφελάι από πλάγια δεξιά θέση και μπαλιά μέσα στην περιοχή, ο Μέσι πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, πρόλαβε τον Ράμος κ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κασίγιας.

74′ Εκτέλεση φάουλ από καλή θέση για τον Ρονάλντο, η μπάλα πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια του Βαλντές.

71′ Αλλαγή για την Μπαρτσελόνα. Ο Αφελάι στη θέση του Πέδρο.

67′ Μεγάλη ευκαιρία από την Μπάρτσα. Υπέροχο σουτ του Βίγια μέσ από την περιοχή και από πλάγια θέση αριστερά, ο κασίγιας απέκρουσε με το ένα χέρι και ο Πέδρο με κεφαλιά-ψαράκι δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Μουρίνιο χειροκρότησε ειρωνικά τον διαιτητή και αποβλήθηκε από τον διαιτητή. Πλέον παρακολουθεί το ματς στις εξέδρες.

Η Ρεάλ θα πάει στο “Καμπ Νου” χωρίς Πέπε και Σέρχιο Ράμος.

61′ Αποβολή για τον Πέπε. Με δέκα παίκτες σε ένα ακόμα “clasico” η Ρεάλ. Ο Μουρίνιο θα έχει να λέιε σε μία ακόμα συνέντευξη Τύπου… πολλά!

57′ Κίτρινη κάρτα στον Μασκεράνο.

53′ Κίτρινη κάρτα στον Ράμος. Ο αμυντικός της Ρεάλ θα χάσει τον επαναληπτικό στο Καμπ Νου

51′ Καλή στιγμή για τη Ρεάλ. Ο Ρονάλντο έγινε κάτοχος της μπάλας, όμως βγήκε πολύ πλάγια και το σουτ του ήταν… εύκολη λεία για τον Βαλντές.

47′ Πρώτη καλή στιγμή από τον Μέσι. Το σουτ του Αργεντινού κόντραρε στα σώματα των αμυντικών των γηπεδούχων.

Έναρξη δευτέρου μέρους.

46′ Αλλαγή για τη Ρεάλ. Ο Αντεμπαγιόρ στη θέση του Οζίλ

Ο αναπληρωματικός γκολκίπερ της Μπαρτσελόνα, Πίντο, είδε κόκκινη κάρτα για τη συμμετοχή του στα επεισόδια!

Οι καλύτερες στιγμές του πρώτου μέρους.

Ημίχρονο στο “Μπερναμπέου” και επεισόδια στη φυσούνα ανάμεσα στους παίκτες των δυο ομάδων

45+1′ Τεράστια ευκαιρία για τη Ρεάλ. Ο Ρονάλντο εξαπέλυσε το μακρινό σουτ, αναγκάζοντας τον Βαλντές να τυναχτεί στην δεξιά του γωνία και να διώξει. Στην επαναφορά ο Οζίλ δεν μπόρεσε να νικήσει με πλασέ τον πορτιέρο των Καταλανών (υποδείχθηκε σε θέση οφ σάιντ).

44′ Κίτρινη κάρτα στον Ντάνι Άλβες. Για μία ακόμη φορά ο Βραζιλιάνος αμυντικός δυσκολεύεται απέναντι στον Ντι Μαρία.

40′ Κίτρινη κάρτα στον Αρμπελόα.

39′ Τα νεύρα ανάμεσα στους παίκτες των δύο ομάδων έκαναν την εμφάνισή τους, μετά από φάουλ του Αρμπελόα στον Πέδρο.

35′ Κίτρινη κάρτα στον Μαρσέλο

34′ Κεφαλιά του Πέπε, μετα από μακρινή εκτέλεση φάουλ, ο Βαλντές μπλόκαρε με άνεση.

30′ Στο μισό γήπεδο παίζουν οι Καταλανοί τους Μαδριλένους. Το σουτ του Τσάβι πέρασε ψηλά άουτ.

25′ Πρώτη μεγάλη ευκαιρία στον αγώνα, από την Μπαρτσελόνα. Εξαιρετική πάσα του Μέσι στον Τσάβι, το πλασέ του οποίου όμως έδιωξε ο Κασίγιας.

20′ Η Ρεάλ περιμένει τη Μπαρτσελόνα, που δεν μπορεί να βρει διαδρόμους. Ο Ρονάλντο φώναξε στους συμπαίκτες του να πιέσουν για να αποκτήσουν την πρωτοβουλία στο ματς.

11′ Καλή προσπάθεια από τον Βίγια που από θέση δεξιά συνέκλινεπρος την μεγάλη περιοχή του Κασίγιας, έπιασε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δεξί δοκάρι του τερματοφύλακα της Ρεάλ.

5′ Συρτό σουτ από τον Ρονάλντο, ο Βαλντές μπλόκαρε σταθερά.

4′ Καλό σουτ του Τσάβι, με τον Κασίγιας να βρίσκεται στη σωστή θέση.

Έναρξη του μεγάλου ημιτελικού του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι δυο ομάδες βγήκαν στον αγωνιστικό χώρο. Το “clasico” σε λίγα λεπτά θα ξεκινήσει…

Οι εντεκάδες:

Ρεάλ Μαδρίτης (Μουρίνιο): Κασίγιας, Πέπε, Ράμος, Ρονάλντο, Ντιαρά, Μαρσέλο, Τσάμπι Αλόνσο, Αρμπελόα, Αλμπιόλ, Ντι Μαρία, Οζίλ

Μπαρτσελόνα (Γκουαρντιόλα): Βαλντές, Ντάνιελ Άλβες, Πικέ, Πουγιόλ, Τσάβι, Βίγια, Μέσι, Μασκεράνο, Κεϊτά, Μπουσκέτς, Πέδρο

Γήπεδο: “Σαντιάγκο Μπερναμπέου”
Διαιτητής: Βόλφγκανγκ Στάρκ

Παίκτες στο όριο των καρτών έχει μόνο η Ρεάλ Μαδρίτης. Αυτοί είναι οι Κριστιάνο Ρονάλντο, Σέρχιο Ράμος, Άνχελ Ντι Μαρία και Ραούλ Αλμπιόλ.

Οι δύο ομάδες έχουν αναμετρηθεί άλλες δύο φορές στα ημιτελικά του Τσάμπιονς Λιγκ. Την περίοδο 1959/60 η Ρεάλ Μαδρίτης είχε αποκλείσει με δύο νίκες (3-1, 3-1) την Μπαρτσελόνα, ενώ τη σεζόν 2001/02 η ιστορία επαναλήφθηκε με τη «βασίλισσα» να νικά 2-0 στο «Καμπ Νου» -και στο “Μπερναμπέου” της αρκούσε το 1-1.

Περίπου 3000 οπαδοί της Μπαρτσελόνα στο “Σαντιάγκο Μπερναμπέου”.