ΤΕΛΙΚΟ: Σουηδία – Αγγλία 2-3

ΦΩΤΟ REUTERS.

Μετά από ένα συγκλονιστικό ματς η Αγγλία έστειλε σπίτι της την Σουηδία και ισοβαθμεί με την Γαλλία στην κορυφή του ομίλου.

ΛΗΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

92′ Τεράστια ευκαιρία για την Αγγλία. Ο Γουόλκοτ πάσαρε στον Τζέραρντ αλλά το πλασέ του αρχηγού της Αγγλίας αποκρούστηκε από τον Ίσακσον.

89′ Ο Τσάμπερλεϊν στη θέση του Γουέλμπεκ.

81′ Ο Βίλελμσον στη θέση του Ελμ.

80′ Ο Ρόζενμπεργκ στη θέση του Ελμάντερ.

78′ ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ. Ο Γουόλκοτ σέντραρε και ο Γουέλμπεκ με πλάτη προς το τέρμα, πέφτοντας κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με τακουνάκι.

76′ Πολύ δυνατό σουτ του Ιμπραίμοβιτς με τον Χαρτ να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ.

75′ Ο Μάρτιν Όλσον πέρασε δύο παίκτες, γύρισε στον Κάλστρομ αλλά το πλασέ του τελευταίου έφυγε άουτ.

72′ Κίτρινη κάρτα στον Γιόνας Όλσον.

70′ Άστοχο σουτ του Κάρολ έξω από την περιοχή.

66′ Ο Γκράντκβιστ δίνει τη θέση του στον Λούστιγκ.

64′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ. Ο Γουόλκοτ με πανέμορφο σουτ έξω από την περιοχή νίκησε τον Ίσακσον που δεν είχε ορατότητα.

63′ Τεράστια ευκαιρία για την Αγγλία. Ο Τζόνσον σέντραρε, ο Τέρι έπιασε την κεφαλιά αλλά ο Ίσακσον έδιωξε εντυπωσιακά.

63′ Κίτρινη κάρτα στον Μέλμπεργκ.

62′ Ο Ιμπραίμοβιτς βγήκε στην πλάτη της άμυνας αλλά το πλασέ του κόντραρε και έφτασε στα χέρια του Χαρτ.

61′ Ο Γουόλκοτ στη θέση του Μίλνερ.

59′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ. Ο Λάρσον εκτέλεσε φάουλ και ο αμαρκάριστος Μέλμπεργκ με καρφωτή κεφαλιά διπλασίασε τα προσωπικά του τέρματα και της ομάδας του.

58′ Κίτρινη κάρτα στον Μίλνερ.

49′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΟΥΗΔΙΑ. Ο Ιμπραίμοβιτς εκτέλεσε φάουλ, η μπάλα κόντραρε, ο σούπερ σταρ των Σουδών έκανε νέο σουτ, η μπάλα έφτασε στον Μέλμπεργκ και ο αμυντικός του Ολυμπιακού την έστειλε στα δίχτυα παρά την προσπάθεια του Τζόνσον. Το γκολ χρεώθηκε ως αυτογκόλ του Τζόνσον.

Σέντρα στο δεύτερο μέρος.

ΛΗΞΗ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

37′ Δυνατό σουτ του Κάλστρομ που έφυγε άουτ.

36′ O Γιανγκ βγήκε από τα αριστερά αλλά προτίμησε να ολοκληρώσει μόνος του και αστόχησε.

33′ Ατομική προσπάθεια του Ιμπραίμοβιτς αλλά το σουτ του κόντραρε στον Πάρκερ και ο Χαρτ μπλόκαρε.

23′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ. Ο Τζέραρντ έβγαλε τη σέντρα και ο Κάρολ με κεφαλία άνοιξε το σκορ.

19′ Σουτ του Ιμπραίμοβιτς που μπλόκαρε ο Χαρτ.

11′ Σουτ του Σεμπάστιαν Λάρσον, στην αγκαλιά του Χαρτ.

7′ Η πρώτη ευκαιρία στο ματς. Ο Πάρκερ σούταρε έξω από την περιοχή αλλά ο Ίσακσον έδιωξε.

Σέντρα στον αγώνα

Σουηδία: Ίσακσον, Γκράντκβιστ (66′ Λούστιγκ), Μέλμπεργκ, Όλσον Γ., Όλσον Μ., Λάρσον, Σβένσον, Κάλστρομ, Ελμ (81′ Βίλελμσον), Ιμπραΐμοβιτς, Ελμάντερ (80′ Ρόζενμπεργκ)

Αγγλία: Χαρτ, Τζόνσον, Τέρι, Λέσκοτ, Κόουλ, Μίλνερ (61′ Γουόλκοτ), Τζέραρντ, Πάρκερ, Γιανγκ, Κάρολ, Γουέλμπεκ (89′ Τσάμπερλεϊν)