Τρίτη, 30 Απρ.

ΤΕΛΙΚΟ: ΠΑΟ – ΑΕΚ 1-1

Ισόπαλο 1-1 έληξε το Αθηναϊκό ντέρμπι μεταξύ του Παναθηναϊκού και της ΑΕΚ, για τη δεύτερη αγωνιστική των πλέι οφ.
Λήξη του αγώνα

90′ Ο Μπαχά εκτέλεσε το κόρνερ, ο Τζόρβας έπιασε δύσκολα την καρφωτή κεφαλιά του Ντιόπ και ο Καφές πέφτοντας δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα (την έστειλε στα χέρια του γκολκίπερ του Παναθηναϊκού).

90′ Τεχνικό σουτ έξω απ’ την περιοχή του Παναθηναϊκού προς το αριστερό “γ” του Τζόρβα, ο Έλληνας τερματοφύλακας “πέταξε” και έδιωξε σε κόρνερ.

85′ Τεράστια ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό. Ο Κατσουράνης γέμισε στην περιοχή, ο Βύντρα έκανε την προβολή, αλλά ο Σάχα έσωσε την ΑΕΚ από σίγουρο γκολ.

82′ Αλλαγή για την ΑΕΚ.
Ο Μάκος στη θέση του Λαγού.

81′
Ο Καφές από εξαιρετικά ευνοϊκή θέση δεν έπιασε το σουτ όπως θα ήθελε.

81′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Ο Πετρόπουλος στη θέση του Χριστοδουλόπουλου, που αποδοκιμάζεται από τον κόσμο

76′ Αλλαγή για την ΑΕΚ.
Ο Μπέρνς στη θέση του Λεονάρντο.

76′ Ατομική ενέργεια του Χριστοδουλόπουλου, το σουτ του οποίου πέρασε άουτ.

75′ Εξαιρετική πάσα του Κατσουράνη προς τον Σισέ, που μέσα απ’ την περιοχή έπιασε το γυριστό σουτ στην κίνηση, αλλά ο Σαχά ήταν στη σωστή θέση.

73′ Αλλαγή για τον Παναθηναϊκό.
Ο Κλέιτον στη θέση του Γκαρσία.

71′
Έξυπνη σέντρα του Κατσουράνη, ο Σισέ δεν μπόρεσε να μπει στην τροχιά της μπάλας και να σκοράρει.

66′ Κόρνερ του Λαγού, ο Ντιόπ πήρε την κεφαλιά και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

65′ Ατομική προσπάθεια του Λεονάρντο από τα αριστερά, που ξέφυγε από Βύντρα και Καντέ, αλλά το μακρινό σουτ του έκανε πέρασε άουτ.

63′ Αλλαγή για την ΑΕΚ. Ο Μπαχά στη θέση του Μπλάνκο.

Πολύ καλύτερος ο Παναθηναϊκός στο πρώτο δεκαπεντάλεπτο της επανάληψης

61′ Κόρνερ του Γκαρσία, προβολή του Μπουμσόνγκ, ο Σισέ δεν προλαβε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα και μάζεψε ο Σάχα.

56′ Ο Γκαρσία άνοιξε στα δεξιά για τον Σισέ, κακή η επιλογή του Γάλλου και ο Σάχα μπλόκαρε.

51′ Μακρινό σουτ του Καφέ, ο Τζόρβας έπεσε στην αριστερή του φωνία και μπλόκαρε.

47′ Καταπληκτική ατομική ενέργεια του Ζιλμπέρτο Σίλβα και σέντρα από τα αριστερά, η μπάλα έφτασε στον Σισέ, αλλά η κεφαλιά του Γάλλου αποκρούστηκε από τον Σάχα

Έναρξη δευτέρου μέρους

45′ Λήξη πρώτου μέρους.

39′ Πολύ καλή ευκαιρία για την ΑΕΚ. Σέντρα του Γεωργέα από τα δεξιά, ο Καφές έπιασε την κεφαλιά-ψαράκι, αυτή χτύπησε σε αμυντικό των “πρασίνων” και πέρασε κόρνερ, (λίγο δίπλα από το αριστερό δοκάρι του Τζόρβα).

39′ Σέντρα του Καφέ από τα δεξιά, ο Μπλάνκο έπιασε την κακή κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα πέρασε πολύ ψηλά άουτ.

34′ Διαμαρτυρίες από τον Σισέ, που βρέθηκε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Μανωλά, όμως ο Τσινιάρης δεν έδειξε παράβαση. Κίτρινη κάρτα για τον Γάλλο επιθετικό

34′ Κίτρινη κάρτα στον Μπλάνκο

24′ ΑΥΤΟΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 1-1. Ο Μπλάνκο έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα του Σάχα, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία.

23′ Ο Σάχα έδιωξε σε κόρνερ την απευθείας εκτέλεση κόρνερ του Γκαρσία

20′ Αρκετά τα λάθη στην ανάπτυξη των παικτών του Παναθηναϊκού.

15′ Ο Βύντρα εξ’ επαφής δεν μπόρεσε να στείλει με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτια.

14′ Έξυπνη πάσα του Μπουμσόνγκ προς τον Νίνη, ο  οποίος έπιασε το ισχυρό σουτ λίγω έξω απ’ την περιοχή, αναγκάζοντας τον Σάχα να διώξει.

10′ Διαγώνιο σουτ του Σισέ από τα δεξιά, ο Γκαρσία άργησε να ακολουθήσει την πορεία της μπάλας και δεν μπόρεσε να τη σπρώξει στα δίχτυα.

7′ Σέντρα του Γεωργέα, ο Μίτσελ έπιασε το μονοκόμματο σουτ μέσα απ’ την περιοχή, αλλά η μπάλα πέρασε πάνω απ’ τα δοκάρια του Τζόρβα.

Το σουτ του Λεονάρντο που κατέληξε στα δίχτυα του Παναθηναϊκού (ΦΩΤΟ Eurokinissi)

2′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΚ, 0-1. Σέντρα του Καράμπελα από τα αριστερά, ο Μπλάνκο άφησε την μπάλα να περάσει, αυτή έφτασε στον Λεονάρντο, που δεν δυσκολεύτηκε να πλασάρει εύστοχα από το ύψος του πέναλτι τον Τζόρβα.