Τρίτη, 30 Απρ.

Αποκλείστηκε η Σάκκαρη! “Γέλασε” στο τέλος η Τζο Κόντα – videos

Αποκλείστηκε η Σάκκαρη! “Γέλασε” στο τέλος η Τζο Κόντα  – videos

Η Μαρία Σάκκαρη “πάλεψε” ολόκληρο το ματς κόντρα στο Νο19 του κόσμου, τη Βρετανίδα Τζο Κόντα, αλλά τελικά γνώρισε την ήττα με 2-0 σετ (6-4, 7-6), “λυγίζοντας” στο τάι μπρέικ στο τέλος.

Με την ίδια την Τζο Κόντα να παραδέχεται ότι η αντίπαλός της ήταν καλύτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, η Μαρία Σάκκαρη “αποχαιρέτησε” και το τουρνουά στο Ίστμπουρν, το οποίο και αποτέλεσε την τελευταία πρόβα ενόψει του Γουίμπλετον.

Η Ελληνίδα τενίστρια δυσκολεύτηκε αρκετά από το εξαιρετικό πρώτο σερβίς της αντιπάλου και παρότι θα μπορούσε να έχει πάρει το δεύτερο σετ, έμεινε τελικά στο 2-0.

Στο πρώτο σετ, η Βρετανίδα τενίστρια έκανε το break στο 5ο σετ και κράτησε το σερβίς της για το 6-4, αλλά στη συνέχεια η Σάκκαρη εμφανίστηκε βελτιωμένη και βρέθηκε με δικό της break να σερβίρει για το σετ, προηγούμενη με 5-3.

Η Κόντα “απάντησε” όμως αμέσως με δική της ανατροπή και το ματς κρίθηκε τελικά στο τάι μπρέικ, όπου το Νο19 του κόσμου επικράτησε με 7-4, παρά τα διαδοχικά μίνι μπρέικ στην αρχή και από τις δύο πλευρές.

Η Ελληνίδα τενίστρια συγκεντρώνεται πλέον στο μεγάλο ραντεβού του Ιουλίου, το Γουίμπλετον, όπου και θα συμμετάσχει ως Νο32 της παγκόσμιας κατάταξης.