Τρίτη, 21 Μαΐ

Άγγιξε το μετάλλιο η Εθνική Εφήβων

ΦΩΤΟ FIBAEUROPE

Η Εθνική Εφήβων έχασε στα τελευταία 6.30 του μικρού τελικού τον Χαραλαμπόπουλο και δεν μπόρεσε να νικήσει την Κροατία η οποία κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο Ευρωμπάσκετ της Τουρκίας.

Η Ελλάδα παρά το εκπληκτικό της ξεκίνημα πλήρωσε το κακό δεύτερο δεκάλεπτο αλλά και τα γρήγορα φάουλ του κορυφαίου παίκτη της και δεν μπόρεσε να ανέβει στο βάθρο.

Για 6 βαγωνιστικά λεπτά η Εθνική έμεινε χωρίς πόντο στη δεύτερη περίοδο και με επί μέρους 17-2 η Κροατία ανέτρεψε το -10 και πήρε τα ηνία του αγώνα. Ο Οικονομόπουλος έδωσε λύσεις με τα τρίποντα αλλά οι Κροάτες είχαν απαντήσεις.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η απώλεια του Χαραλαμπόπουλου ήταν σημαντική, ο Σταμάτης προσπάθησε όμως οι Κροάτες είχαν τον έλεγχο. 7 δεύτερα πριν τη λήξη ο Κόνιαρης έδωσε ελπίδες με το τρίποντό του όμως οι εύστοχες βολές του Αράποβιτς έγραψαν το τελικό 75-71.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 30-28, 54-52, 75-71.

Κροατία: Φιλίποβιτς, Μάιτσουνιτς, Μπόζιτς, Βούτσιτς 4, Σλάβιτσα 7 (1), Μπέντερ 14 (2), Ζίζιτς 2, Μάζαλιν 24 (3), Αράποβιτς 24.

Ελλάδα: Τολιόπουλος 4, Κόνιαρης 3 (1), Κώττας, Οικονομόπουλος 14 (4), Μήτογλου 1, Μουράτος, Σκουλίδας, Τσαλμπούρης 4, Μπιλλής, Σταμάτης 19 (1), Παπαγιάννης 6, Χαραλαμπόπουλος 20 (3).