Δευτέρα, 6 Μαΐ

Αγκάλιασε την πρόκριση η Νιγηρία, άδικος αποκλεισμός για Βοσνία (VIDEO)

ΦΩΤΟ REUTERS.

Η Νιγηρία επικράτησε με 1-0 της Βοσνίας και πολύ δύσκολα θα χάσει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Μουντιάλ. Οι Βόσνιοι έχουν κάθε λόγο να φωνάζουν για τη διαιτησία αφού στο 0-0 ο βοηθός ακύρωσε πεντακάθαρο γκολ του Τζέκο.

Οι Νιγηριανοί ήταν ουσιαστικοί και αυτό τους έδωσε το πρώτο τους τρίποντο στο Μουντιάλ της Βραζιλίας. Η Βοσνία σε ένα ακόμη ματς πλήρωσε την απειρία της αλλά και την ατυχία.

Οι Βόσνιοι μπήκαν πιο δυνατά και με τους Πιάνιτς και Μισίμοβιτς να δημιουργούν έφτασαν κοντά στο 1-0. Μάλιστα, στο 21′ βρήκαν και το δρόμο προς τα δίχτυα όμως ο βοηθός διαιτητή έκανε μεγάλο λάθος σηκώνοντας λανθασμένα το σημαιάκι του, υποδεικνύοντας τον Τζέκο σε θέση οφσάιντ.

Η Νιγηρία πέτυχε στο 29ο λεπτό το “χρυσό” όπως αποδείχτηκε γκολ.  Ο Εμενίκε έκανε όλη τη δουλειά και ο Οντεμβιγκί με πλασέ έκανε το 1-0.

Ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αφού οι  Νιγηριανοί γύρισαν πίσω για να κρατήσουν το μηδέν και τα κατάφεραν. Η Βοσνία θα μπορούσε στις καθυστερήσεις να μείνει ζωντανή στη διεκδίκηση της πρόκρισης αλλά ο Ενιάμα νίκησε τον Τζέκο.

Η Νιγηρία έφτασε στους 4 βαθμούς και την τελευταία αγωνιστική θέλει ένα βαθμό κόντρα στην Αργεντινή για να εξασφαλίσει την πρόκριση. Η Βοσνία με 2 ήττες αποχαιρέτησε το Μουντιάλ.