Δευτέρα, 6 Μαΐ

Η Γκάνα σταμάτησε την Γερμανία (VIDEOS)

Μετά από ένα καταπληκτικό ματς Γερμανία και Γκάνα έμειναν ισόπαλες με 2-2 για την 2η αγωνιστική του 7ου ομίλου.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο με λίγες καλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, το παιχνίδι πήρε φωτιά στο δεύτερο 45λεπτό.

Η Γερμανία άνοιξε το σκορ με τον Γκέτσε στο 51΄, ωστόσο η Γκάνα -που ήταν καλύτερη στην μεγαλύτερη διάρκεια του ματς- απάντησε άμεσα με τον Αντρέ Αγιού να κάνει το 1-1 στο 54΄.

Μάλιστα, οι Αφρικανοί κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι με τον Ασαμόα Τζαν στο 63΄.

Οι ευκαιρίες διαδέχονταν η μία την άλλη και στις δύο εστίες, ωστόσο αυτή που κατάφερε να σκοράρει ήταν η ομάδα του Λεβ που πήρε τον βαθμό που τον Κλόζε να σκοράρει στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα στο 71΄.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Τζερόμ Μπόατενγκ (46′ Μουστάφι), Μέρτεζακερ, Χούμελς, Χέβεντες, Λαμ, Κεντίρα (70′ Σβάινσταϊγκερ), Κρόος, Μεσούτ Εζίλ, Γκέτσε (69′ Κλόζε), Τόμας Μίλερ.