Σάββατο, 27 Απρ.

Athens Kallithea – Παναιτωλικός 2-2: Ισοπαλία στο «Ελ Πάσο» και πρόκριση για τους Αγρινιώτες στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας

Athens Kallithea – Παναιτωλικός 2-2:  Ισοπαλία στο «Ελ Πάσο» και πρόκριση για τους Αγρινιώτες στους «8» του Κυπέλλου Ελλάδας
Eurokinissi

Ο Παναιτωλικός έφερε 2-2 στην έδρα της Athens Kallithea και με συνολικό σκορ 5-4 προκρίθηκε στους “8” του Κυπέλλου Ελλάδας. Κόντρα στην ομάδα που θα επικρατήσει από το ΟΦΗ – Κηφισιά, θα βρεθεί η ομάδα της Super League, στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε ο Παναιτωλικός, μετά και το 2-2 που πήρε στην έδρα της Athens Kallithea. Η ομάδα του Αγρινίου πέρασε στην επόμενη φάση της διοργάνωσης, με συνολικό σκορ 5-4.

Με τον κόσμο να βρίσκεται στις εξέδρες του «Ελ Πάσο» (μιας και οι γηπεδούχοι είναι ομάδα της Super League 2) ο Παναιτωλικός κατάφερε να πάρει σημαντικό προβάδισμα νίκης από το πρώτο ημίχρονο, ανοίγοντας το σκορ με τον Ντουάρτε στο 7’ και κάνοντας το 0-2 στο 12’ με τον Χουάνπι με απευθείας εκτέλεση φάουλ.

Η Athens Kallithea πήγε στα αποδυτήρια έχοντας μειώσει στο σκορ, με τον Λουκίνα. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναιτωλικός ήταν η ομάδα που είχε το… πάνω χέρι, αλλά η Athens Kallithea κατάφερε να δώσει μεγάλο ενδιαφέρον στο φινάλε του ματς, κάνοντας 2-2 με τον Τόρες στο 90+1′. Δυο λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι έμειναν με δέκα παίκτες, με τον τερματοφύλακα Βοσνιάδη να αποβάλλεται, σε ανατροπή του Καρέλη, εκτός μεγάλης περιοχής.,