Basket League, Απόλλωνας Πάτρας – ΠΑΟΚ 95-91: Δίπλαρος και Τσαλμπούρης πλήγωσαν τον Δικέφαλο του Βορρά

Την τέταρτη νίκη του στη Basket League πανηγύρισε ο Απόλλωνας Πάτρας. Η ομάδα του Νίκου Βετούλα “λύγισε” εντός έδρας τον λαβωμένο ΠΑΟΚ με 95-91 για την ένατη αγωνιστική και πανηγύρισε ακόμα ένα σημαντικό αποτέλεσμα στη μάχη για την εξασφάλιση της παραμονής.

Ο Απόλλωνας Πάτρας ήταν εντυπωσιακός στο πρώτο ημίχρονο κι έχοντας πλουραλισμό στην επίθεση, κατάφερε να ξεφύγει με 16 πόντους (53-37). Ωστόσο, ο ΠΑΟΚ, ο οποίος είχε πολλές και σημαντικές απουσίες (Γκρίφιν, Τζόουνς, Κάρτερ, Γιάνκοβιτς), έκανε την αντεπίθεση του στην τρίτη περίοδο, μείωσε στους 6 πόντους (64-58). ενώ πέρασε και μπροστά στην τέταρτη περίοδο.

Οι Πατρινοί κατάφεραν να ξεπεράσουν το σοκ και να κάνουν τη δική τους ανατροπή, με τον Δίπλαρο να βγαίνει μπροστά στα τελευταία λεπτά και με κρίσιμους πόντους να χαρίσει τη νίκη στην ομάδα του. Με το σκορ στο 93-91, ο Έλληνας γκαρντ έβγαλε και τη νικητήρια άμυνα, κλέβοντας την μπάλα από τον Λοβ, στην τελευταία επίθεση του ΠΑΟΚ.

Πέρα από τον Δίπλαρο (12π., 6ασ.), τεράστια εμφάνιση έκανε ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Γιώργος Τσαλμπούρης, ο οποίος είχε 25 πόντους κι 6 ασίστ. Από πλευράς ΠΑΟΚ, ξεχώρισε ο Ντι Λέο με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ κι ο Λοβ με 22 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 27-20, 53-37, 74-68, 95-91.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΠΑΤΡΑΣ: Γκρίφιν 3 (1), Τσαλμπούρης 25 (4/9 τρίποντα, 6 ασίστ), Διαμαντάκος 7 (1/1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Δίπλαρος 12 (9/11 βολές), Τόμας 13 (2), Κόουλμαν 20 (5/8 τρίποντα), Τσιακμάς 5 (1), Ζούμπος, ΜακΛάχλιν, Ντέιβις 10 (2).

ΠΑΟΚ: Λαβ 22 (9/17 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), ΝτιΛέο 24 (5/7 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Μάντζαρης 10 (7 ασίστ), Καμπερίδης Γ. 4, Ογκμπέιντε 15 (5/11 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Χριστοδούλου 6, Καμπερίδης Μ, Καμαριανός 8 (3/4 δίποντα), Ρούμογλου, Τολιόπουλος 2.