Τρίτη, 23 Απρ.

Basket League: Ένσταση ο Άρης, νίκες για Λαύριο και Προμηθέα (video)

Το Λαύριο έδωσε συνέχεια στην εξαιρετική πορεία του στη Basket League. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη επικράτησε του Άρη με 94-89 στη Θεσσαλονίκη κι έφτασε τις 10 νίκες, παραμένοντας στις πρώτες θέσεις της βαθμολογίας.

Κορυφαίοι  ήταν οι Αλφα Ντιαλό (23π., 4 ριμπ., 1 ασ., 1 κοψ.), Τάισον Κάρτερ (17π., 3 ριμπ. 5 ασ.), Πέτρος Γερομιχαλός (17π., με 5/6 τρίποντα).

Ξεχώρισαν περισσότερο για τους Θεσσαλονικείς, που είχαν 40 ριμπάουντ εκ των 19 επιθετικά, οι Μάριο Τσάλμερς (21π.), Μάριο Λιτλ (17π., με 5/9 τρίποντα), Γιάννης Κουζέλογλου (13π., 10 ριμπ).

Μετά το τέλος του αγώνα, ο Άρης κατέθεσε ένσταση για την εγκυρότητα του παιχνιδιού με αφορμή τη φάση στο τρίτο δεκάλεπτο, στο 24′ (για την ακρίβεια 6.23), όταν ο Γερομιχαλός ευστόχησε σε τρίποντο που όπως υποστηρίζουν οι «κίτρινοι» ήταν εκτός χρόνου.

Οι διαιτητές της αναμέτρησης (Συμεωνίδης, Αναστόπουλος, Ανδρικόπουλος) δεν είδαν καν το instant replay.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 43-45, 60-67, 89-94

ΑΡΗΣ (Σάββας Καμπερίδης): Σούλερ, Χαριτόπουλος 2, Κουζέλογλου 13, Τσάλμερς 21 (3), Ντεκόζι 7, Σταμάτης 3 (1), Σλαφτσάκης 4, Φλιώνης 1, Μιλόσεβιτς 11 (1), Ντραγκίτσεβιτς 10, Λιτλ 17 (5).

ΛΑΥΡΙΟ (Χρήστος Σερέλης): Κάρτερ 17 (3), Μουράτος 6 (1), Ντιαλό 23, Ντέιβις, Βουλγαρόπουλος 6, Κόζι 10, Σάβατζ 5 (1), Περσίδης, Ανοσίκε 4, Γερομιχαλός 17 (5), Μαστρογιαννόπουλος 6 (2)

Άνετος ο Προμηθέας

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετό για τον Προμηθέα, προκειμένου να επιβάλει το… νόμο στην έδρα του και να συμπληρώσει τις εννέα νίκες σε 13 αγώνες. Οι Αχαιοί επικράτησαν άνετα με 81-63 της Λάρισας. υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στη 10η ήττα τους.

Η άμυνά της πρώτης περιόδου, διάστημα κατά το οποίο κράτησε τους φιλοξενούμενους στους… 3 πόντους, ήταν αρκετή για να δώσει την απαραίτητη ώθηση στον Προμηθέα, που έκλεισε το δεκάλεπτο στο +16 (19-3) και με συντήρηση δυνάμεων έφτασε χωρίς άγχος στο τελικό 81-63.

Οι Δημήτρης Αγραβάνης και Γιάννης Αθηναίου σήκωσαν το βάρος της επίθεσης από τους νικητές με 17 και 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από τη Λάρισα των απογοητευτικών ποσοστών ευστοχίας ξεχώρισε ο Μπράντον Ρας με 13 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-3, 38-17, 58-45, 81-63

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Τζ. Γκραντ 9, Λούντζης 11 (2), Έβανς 10, Δ. Αγραβάνης 17 (1), Τζέριαν Γκραντ 3 (1), Αγκμπελέσε 2, Γ. Αγραβάνης 3 (1), Χριστοδούλου 3, Κουρουπάκης, Αθηναίου 16 (4), Μίλερ 7 (1), Μπαζίνας.

ΛΑΡΙΣΑ (Παπανικολόπουλος): Μπράουν 12 (2), Ρας 13 (3), Κώττας 7, Μούρτος, Σπυρόπουλος 3 (1), Μόσιαλος, Σμιθ 5 (1), Καμάρας, Γουόσπαν 12, Καμπερίδης 3, Παπαδάκης, Γκόρντον 8.

Κολοσσός για πλέι οφ

Ακόμη ένα βήμα προς την εδραίωση του στην οκτάδα, έκανε ο Κολοσσός, ο οποίος έκαμψε την αντίσταση του Ηρακλή στο κλειστό της Καλλιθέας και βελτίωσε σε 6-8 το ρεκόρ του. Οι «θαλασσί» επικράτησαν με 84-61 του «Γηραιού», για την 14η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην όγδοη ήττα τους σε 13 αγώνες.

Ο Κολοσσός ενεργοποίησε την άμυνά του από τo δεύτερο δεκάλεπτο, κρατώντας τον Ηρακλή στους 12 πόντους, ενώ χωρίς να επιτρέψει στους φιλοξενούμενους να πάρουν… ανάσα και στην τρίτη περίοδο, ξέφυγε με +19 (60-41 στο 30΄) και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία του υπόλοιπο της αναμέτρησης.

Ο Κερέμ Καντέρ οδήγησε την επίθεση του Κολοσσού με 23 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ άξιοι συμπαραστάτες του αποδείχθηκαν οι Μιχαϊλο Άντριτς (18π.), Ντομινίκ Άρτις (14π.) και Θοδωρής Ζάρας (13π.). Από τον Ηρακλή των 20 λαθών ξεχώρισαν οι Χάνλαν (14π.) και Καββαδάς (13π., 8ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 33-28, 60-41, 84-61

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Άρτις 14, Άντριτς 18 (4), Μπιλλής, Ζάρας 13 (3), Σπάισερ 6, Ξανθόπουλος 2, Λιάπης 7 (1), Αρσενόπουλος, Καντέρ 23 (3), Γκόινς 1.

ΗΡΑΚΛΗΣ (Καλύβας): Ενετσιόνια 3 (1), Σαγκς 8 (2), Καββαδάς 13, Μπόουλιν 5, Χάνλαν 14 (2), Ίμπανκς 1, Σχίζας 3 (1), Γεωργαλάς, Τσαϊρέλης 3, Βεργίνης 3 (1), Γκιουζέλης, Χάτσερ 8 (1).

Ο Ιωνικός επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα, βελτιώνοντας σε 5-9 το ρεκόρ του και παίρνοντας βαθιά βαθμολογική ανάσα. Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου υπερασπίστηκε την έδρα της με το τελικό 100-85, απέναντι στο Μεσολόγγι, για την 14η αγωνιστική της Α1 Ανδρών, δίνοντας τέλος στη μεταξύ τους ισοβαθμία στην προτελευταία θέση. Στον αντίποδα, οι φιλοξενούμενοι υποχώρησαν σε 4-10.

Ο Ιωνικός σήκωσε από τα πρώτα λεπτά κεφάλι στο σκορ, αξιοποιώντας τα υψηλά ποσοστά ευστοχίας, κυρίως από την περιφέρεια, τα οποία τον βοήθησαν να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +7 (51-44). Ωστόσο, η διάθεση που έδειξαν οι φιλοξενούμενοι στο κομμάτι της δημιουργίας, τους βοήθησε να αντιδράσουν στην τρίτη περίοδο, μειώνοντας τη διαφορά στο -3 (68-65 στο 30΄). Ο Ιωνικός, όμως, ενεργοποίησε την άμυνά του και χωρίς να χάσει ρυθμό στην επίθεση απάντησε στο τελευταίο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 18-8, γράφοντας στο 37΄ το 86-73 και «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ο Ανταμ Σμιθ με 23 πόντους, ενώ από το Μεσολόγγι ξεχώρισε ο Τόντρικ Γκότσερ με 28.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 51-44, 68-65, 100-85

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 23 (4), Πριτζέτ 7, Μαυροκεφαλίδης 16 (1), Χόλογουελ 13 (1), Χουγκάζ 17 (3), Πετρόπουλος 3 (1), Μουχαϊμίν 6, Τολιόπουλος 15 (3), Χόλιφιλντ.

ΜΕΣΟΛΟΓΓΙ (Καλαμπάκος): Λόρενς 4, Γκότσερ 28 (6), Λάνγκφορντ 9 (1), Μοτσενίγος, Πουαριέ 12, Γκριν 15 (2), Ντέιβις, Ναούμης 4, Σαχπατζίδης 6, Χατζηνικόλας 7 (1), Γράβας