24oC Αθήνα

Basket League: Το Λαύριο «απέδρασε» με Κάρτερ από τη Θεσσαλονίκη, ο Προμηθέας πήρε το ντέρμπι της Πάτρας

Intime.gr

Το Λαύριο έφυγε με τη νίκη από την έδρα του Άρη (73-69), έχοντας για.. κορυφαίο τον Τάισον Κάρτερ – Ο Προμηθέας νίκησε τον Απόλλωνα 71-59 στην Περιβόλα στο πατρινό ντέρμπι της πέμπτης αγωνιστικής της Basket League

Με πρωταγωνιστή τον Τάισον Κάρτερ και ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο (επιμέρους σκορ 35-28) το Λαύριο έφυγε για δεύτερη σερί σεζόν με τη νίκη από την έδρα του Άρη (73-69 ) και έφτασε τις τέσσερις νίκες στις πρώτες πέντε αγωνιστικές της κανονικής περιόδου της Basket League.

Ο Κάρτερ έδωσε την ώθηση με 9 πόντους στην τρίτη περίοδο για να ανατρέψουν οι «Μεταλλωρρύχοι» με επιμέρους σκορ 19-11, το εις βάρος τους 41-38 του πρώτου ημιχρόνου και να προηγηθούν στο τέλος του δεκάλεπτου με 57-52.

Ο 23χρονος Αμερικανός γκαρντ ήταν καθοριστικός και στο τελευταίο λεπτό. Με 50’’ να απομένουν για την λήξη του ματς έκανε με ντράιβ το 71-68 για το Λαύριο Megabolt και στην άμυνα έκλεψε την μπάλα από τον Ολιβιέ Χάνλαν και με κάρφωμα «σφράγισε» τη νίκη των φιλοξενούμενων (73-68), 18’’ πριν το τέλος της συνάντησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 41-38, 52-57, 69-73.

Νικητής ο Προμηθέας στο ντέρμπι της Πάτρας

Ο Προμηθέας ήταν ο νικητής στο πρώτο φετινό πατρινό ντέρμπι καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 71-59 του Απόλλωνα.

Αυτή ήταν η τέταρτη φετινή νίκη για την ομάδα του Λουίς Κασιμίρο που είχε από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και βελτίωσε το ρεκόρ του σε 4-1 ενώ οι «μελανόλευκοι» που ηττήθηκαν για πρώτη φορά φέτος στο γήπεδό τους, υποχώρησαν στο 2-3.

Ο Τζεράι Γκραντ με 10 πόντους και 10 ριμπάουντ και ο Κέντρικ Ρέι με 18 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ ήταν οι κορυφαίοι για τους νικητές που ήταν ακόμη 10 πόντους από τον Αμπντούλ Γκάντι και 9 από τους Νίκο Ρογκαβόπουλο και Αϊζάια Μάιλς.

Για τους γηπεδούχους ο Γιώργος Τσαλμπούρης προσέθεσε μία ακόμα εξαιρετική εμφάνιση με 21 πόντους και 4/7 τρίποντα ενώ είχε συμπαραστάτη στην επίθεση τον Ορλάντο Κόουλμαν που τελείωσε με 14 πόντους. Επτά πόντους και 13 ριμπάουντ είχε ο Ντεζόν Ντέιβις ενώ άποντος έμεινε ο Νίκος Δίπλαρος που τελείωσε με 0/8 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 27-40, 43-52, 59-71.