Κυριακή, 28 Απρ.

Bundesliga: Η Μπάγερν Μονάχου διέσυρε την Ντόρτμουντ, παρέμεινε στην κορυφή η Λεβερκούζεν

Η Μπάγερν Μονάχου διέσυρε 4-0 την Ντόρτμουντ εκτός έδρας στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής στην Bundesliga. Παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας η Λεβερκούζεν η οποία πέρασε με 3-2 σκορ από την Χοφενχάιμ.

Προερχόμενη από τον αποκλεισμό-σοκ στο κύπελλο από τη Ζααρμπρίκεν, η Μπάγερν αντέδρασε με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς επιβλήθηκε 4-0 στο Ντόρτμουντ της Μπορούσια, στο μεγάλο ντέρμπι της 10ης αγωνιστικής της Bundesliga.

Οι Βαυαροί μάλιστα χρειάστηκαν λιγότερο από δέκα λεπτά για να επιβάλλουν το νόμο τους, καθώς μόλις στο 4΄ άνοιξαν το σκορ, με κεφαλιά του Ουπαμεκανό μετά από κόρνερ του Σανέ, και στο 9΄ ο Κέιν «χτύπησε» στην αντεπίθεση και διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του, πάλι από ασίστ του Σανέ.

Οι σοκαρισμένοι Βεστφαλοί άργησαν πολύ να αντιδράσουν, είχαν την πρώτη ευκαιρία τους στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Μάλεν, ενώ στο β΄ μέρος πίεσαν και θα μπορούσαν να μειώσουν.

Άφησαν όμως πολλούς χώρους και, σε μία από τις πολύ επικίνδυνες αντεπιθέσεις της, η Μπάγερν «κλείδωσε» τη νίκη της στο 72΄, με σκόρερ ξανά τον Χάρι Κέιν.

Ο Αγγλος φορ ολοκλήρωσε το προσωπικό του σόου στις καθυστερήσεις, διαμορφώνοντας το τελικό 4-0 και φτάνοντας τα 15 γκολ στο πρωτάθλημα.