Κυριακή, 28 Απρ.

Bundesliga: Νίκη με ανατροπή για την Ντόρτμουντ, «πάτησε» κορυφή η Στουτγκάρδη

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ επικράτησε 4-2 εντός έδρας απέναντι στην Ουνιόν Βερολίνου, με τους Βεστφαλούς να βρίσκονται στην 2η θέση της Bundesliga, πίσω από την εντυπωσιακή φέτος Στουτγκάρδη.

Η Ντόρτμουντ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ, εν τέλη πήρε τη νίκη με 4-2 ενάντια στην αξιόμαχη Ουνιόν Βερολίνου, με τους Βεστφαλούς να έχουν μάλιστα τέσσερεις διαφορετικούς σκόρερ.

Στο πρώτο ημίχρονο η ομάδα της πρωτεύουσας ήταν ανταγωνιστική και κατάφερε να ισοφαρίσει αμέσως το γρήγορο γκολ του Φούλκρουγκ(7΄) με τον Γκόσενς 9′, ενώ στο 31ο λεπτό πήρε την πρωτοπορία στο σκορ με πέναλτι του Μπονούτσι.

Στην επανάληψη όμως η Ντόρτμουντ βελτίωσε την απόδοση της και πήρε τη νίκη με τα γκολ των Σλότεμπεργκ 49′, Μπραντ 54′ και Ριέρσον στο 71΄.

Την ίδια ώρα η εντυπωσιακή τη φετινή σεζόν Στουτγκάρδη έκανε την ανατροπή απέναντι στην Βόλφσμπουργκ, με τον σύλλογο από την ομώνυμη πόλη να παίρνει τη νίκη με 3-1 και παράλληλα να σκαρφαλώνει στην κορυφή της Bundesliga έχοντας ένα βαθμό περισσότερο από την Ντόρτμουντ.