Σάββατο, 4 Μαΐ

Bundesliga: Πολύ σκληρή για να πεθάνει η Λεβερκούζεν, παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν με γκολ στο τελευταίο λεπτό του αγώνα απέναντι στην Άουγκσμπουργκ, πήρε την εκτός έδρας νίκη με σκορ 1-0 και παρέμεινε στην κορυφή της Bundesliga, με το σύνολο του Τσάμπι Αλόνσο να δείχνει πως έχει καρδιά πρωταθλήτριας.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν αν και τα βρήκε σκούρα στην έδρα της Άουγκσμπουργκ, εν τέλη πήρε τη νίκη χάρη στο γκολ του Εζεκιέλ Παλάσιος στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων, με τις «ασπιρίνες» να προσθέτουν άλλους τρεις πολύτιμους πόντους στην «μάχη» που δίνουν για την κατάκτηση της φετινής Bundesliga.

Πλέον το συγκρότημα του Τσάμπι Αλόνσο παρέμεινε στην 1η θέση με 45 βαθμούς, τέσσερεις περισσότερους από την 2η Μπάγερν Μονάχου.

Στα υπόλοιπα αποτελέσματα της ημέρας, η Λειψία έδειξε πως δεν βρίσκεται σε καλή κατάσταση, αφού ηττήθηκε εντός έδρας με σκορ 1-0 από την Άιντραχτ, ενώ η Βόλφσμπουργκ δεν μπόρεσε να κερδίζει την Μάιντς, συνεχίζοντας τις χαμηλές πτήσεις στο πρωτάθλημα.