Σάββατο, 27 Απρ.

Bundesliga, Βόλφσμπουργκ – Μπορούσια Ντόρτμουντ 1-3: Διπλό κορυφής στην επιστροφή του Έρλινγκ Χάαλαντ

Ο Έρλινγκ Χάαλαντ επέστρεψε με γκολ στην Bundesliga και η Μπορούσια Ντόρτμουντ έκανε φοβερό διπλό με ανατροπή, 3-1, στην Βόλφσμπουργκ, περνώντας στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Βεστφαλοί έμειναν πίσω στο σκορ με γκολ του Βέργκχουστ μόλις στο 2ο λεπτό, αλλά ισοφάρισαν με πέναλτι του Καν και έφεραν… τούμπα το ματς με γκολ του Μάλεν και του Νορβηγού στράικερ, που γύρισε “καυτός” μετά τον τραυματισμό του.

Η Μπορούσια Ντόρτμουντ βρέθηκε έτσι στην πρώτη θέση της Bundesliga και στο +2 από την Μπάγερν Μονάχου, έστω και με ματς περισσότερο.

Από τα άλλα παιχνίδια της ημέρας, ξεχώρισε το “τρελό” ματς ανάμεσα σε Γκρόιτερ Φιρτ και Χόφενχαϊμ, το οποίο και τελείωσε με νικήτρια τη δεύτερη με σκορ 6-3. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν μάλιστα στον αγώνα, ενώ ισοφάρισαν σε 2-2 στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, για να γνωρίσουν τελικά μία “βαριά” ήττα.