Σάββατο, 4 Μαΐ

Champions League: Πεντάστερη και πρώτη η Παρί! Χατ-τρικ από τον Νεϊμάρ (video)

Η Παρί Σεν Ζερμέν επικράτησε 5-1 της Μπασάκσεχιρ στην αναμέτρηση που ξεκίνησε… χθες και ολοκληρώθηκε σήμερα για την 6η αγωνιστική του 8ου ομίλου του Champions League και προκρίθηκε ως πρώτη από τον όμιλό της στους 16 της διοργάνωσης.

Ο Νεϊμάρ «καθάρισε» την Μπασάκσεχιρ από το πρώτο ημίχρονο στο Παρκ Ντε Πρενς, αφού με δύο υπέροχα γκολ στο 21′ και στο 38′ έδωσε… αέρα δύο τερμάτων στους Παριζιάνους, ενώ ο Εμπαπέ στο 42′ ευστόχησε σε πέναλτι για το 3-0 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Βραζιλιάνος σταρ ολοκλήρωσε το χατ-τρικ του ανεβάζοντας το δείκτη του σκορ στο 4-0. Το γκολ της τιμής για τους Τούρκους πέτυχε ο Τοπάλ στο 57′, για να έρθει ξανά ο Εμπαπέ στο 62′ και να διαμορφώσει το τελικό 5-1.

Μετά από αυτή την εξέλιξη η Παρί τερμάτισε πρώτη στον 8ο όμιλο, καθώς υπερτερεί της Λειψίας στην ισοβαθμία της κορυφής στους 12 πόντους, αφού έχει νικήσει με 1-0 στο Παρίσι και έχει ηττηθεί με 2-1 στη Γερμανία.