Τρίτη, 23 Απρ.

Champions League: Προκρίθηκε η Μπάγερν Μονάχου! “Έμπλεξαν” Λίβερπουλ και Ατλέτικο Μαδρίτης (videos)

Η Μπάγερν Μονάχου επικράτησε ξανά της Ζάλτσμπουργκ, με 3-1 στη Γερμανία και εξασφάλισε την πρόκρισή της στους “16” του Champions League, από την 4η κιόλας αγωνιστική των ομίλων του Champions League.

Οι “Βαυαροί” απειλήθηκαν στην αρχή από τους Αυστριακούς, αλλά άνοιξαν το σκορ κόντρα στη ροή του αγώνα με τον Λεβαντόφσκι και στη συνέχεια βρήκαν ακόμη δύο γκολ με Κομάν και Σανέ, παρότι έμειναν από νωρίς και με 10 παίκτες. Μείωσε ο Μπερίσα για τη Ζάλτσμπουργκ, που διατήρησε τις ελπίδες πρόκρισης.

Δείτε εδώ το LIVE του Champions League

Κι αυτό γιατί στο άλλο παιχνίδι του πρώτου ομίλου, η Ατλέτικο Μαδρίτης “κόλλησε” στο 0-0 με τη Λοκομοτίβ Μόσχας και με τη δεύτερη συνεχόμενη ισοπαλία της με τη ρωσική ομάδα, άφησε “ανοιχτή” τη δεύτερη θέση, που οδηγεί επίσης στους “16” του Champions League.

Champions League: H Ρεάλ Μαδρίτης “βύθισε” την Ίντερ και “βλέπει” πρόκριση (videos)

Στον 4o όμιλο, η Λίβερπουλ δεν κατάφερε να “καθαρίσει” τη δική της πρόκριση στην επόμενη φάση, αφού με τον Κώστα Τσιμίκα στη βασική της ενδεκάδα, ηττήθηκε στο Άνφιλντ με 2-0 από την Αταλάντα. Ο Ίλισιτς άνοιξε το σκορ για τους Ιταλούς στο 60′ και τέσσερα λεπτά μετά, ο Γκόσενς “σφράγισε” το διπλό.

Champions League: Διπλό η Πόρτο! Δύσκολα για τον Ολυμπιακό στη βαθμολογία (video)

Η Λίβερπουλ παρέμεινε πάντως στην πρώτη θέση, με την Αταλάντα να παραμένει ισόβαθμη με τον Άγιαξ, ο οποίος την ίδια ώρα, επικρατούσε με 3-1 της Μίντιλαντ. Οι Ολλανδοί δυσκολεύτηκαν να βρουν το πρώτο γκολ, αλλά “πυροβόλησαν” δις με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και “καθάρισαν” με τον Νέρες, πριν μειώσουν στο τελικό σκορ οι Δανοί με πέναλτι.