Τρίτη, 7 Μαΐ
24oC Αθήνα

Conference League: Απίστευτη ήττα για τη Φιορεντίνα που γλίτωσε στο τέλος την «αυτοκτονία» και προκρίθηκε στα ημιτελικά

Η Φιορεντίνα έπαιξε με τη “φωτιά” και λίγο έλειψε να πάθει το κάζο του αιώνα από τη Λεχ Πόζναν, αλλά παρά την ήττα με 3-2 στο δεύτερο παιχνίδι στην έδρα της, προκρίθηκε στα ημιτελικά του Conference League.

Μετά τη νίκη με 4-1 στο πρώτο παιχνίδι στην Πολωνία, η Φιορεντίνα ήταν με το… ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση του Conference League, αλλά η Λεχ Πόζναν λίγο έλειψε να κάνει τη μεγαλύτερη έκπληξη της σεζόν.

Οι Πολωνοί άνοιξαν το σκορ μόλις στο 9ο λεπτό και βρήκαν δύο ακόμη μέσα σε ένα πεντάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα. Οι “βιόλα” αντέδρασαν όμως στη συνέχεια και με γκολ των Σοτίλ και Καστροβίλι, έσωσαν την παρτίδα, για να διαμορφώσουν το συνολικό σκορ στο 6-4 και να “σφραγίσουν” το… εισιτήριο για τα ημιτελικά της διοργάνωσης.