Τρίτη, 7 Μαΐ
24oC Αθήνα

Conference League, Μούρα – Τότεναμ 2-1: Ήττα στις καθυστερήσεις και κίνδυνος αποκλεισμού

reuters

Με αποκλεισμό από τη συνέχεια του Conference League.. και την Ευρώπη απειλείται πλέον η Τότεναμ, μετά την ήττα της στην έδρα της Μούρα. Στο 90+4 ήρθε το γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους,

Ήττα – σοκ στην Σλοβενία για την Τότεναμ. Οι Λονδρέζοι έχασαν από τον Μούρα με 2-1 και πλέον κινδυνεύουν με ευρωπαϊκό αποκλεισμό.

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στο Conference League με γκολ του Μαρόσα στο 90+4′.

Η ομάδα του Κόντε να απειλείται πλέον άμεσα με αποκλεισμό, αφού υποχώρησε στην τρίτη θέση (7 βαθμοί) του 7ου ομίλου, πίσω από Ρεν (προκρίθηκε στην επόμενη φάση, με 11 β.) και Φίτεσε (7 β.). Την τελευταία αγωνιστική η Τότεναμ υποδέχεται την Ρεν και η Φίτεσε την Μούρα.

Την πρώτη θέση στους ομίλους τους (που δίνει απευθείας πρόκριση στους «16» της διοργάνωσης) εξασφάλισαν οι Φέγενορντ και Κοπεγχάγη

Η Φέγενορντ απέσπασε ισοπαλία 2-2 στην έδρα της Σλάβια Πράγας (αν και αγωνιζόταν με δέκα παίκτες απ’ το 36′ μετά την αποβολή του Τιλ) και «κλείδωσε» την πρωτιά στον 5ο όμιλο, ενώ η Κοπεγχάγη πήρε το “εισιτήριο” από τον όμιλο του ΠΑΟΚ, μετά το 4-0 στην έδρα της Λίνκολν και το 0-0 του “δικέφαλου του Βορρά” στην έδρα της Σλόβαν.

Θυμίζουμε ότι στους «16» του Conference Legaue προκρίνονται απευθείας οι ομάδες που θα τερματίσουν στην πρώτη θέση κάθε ομίλου. Οι σύλλογοι που θα εξασφαλίσουν τη δεύτερη θέση θα οδηγούν σε play-offs με τις ομάδες που θα τερματίσουν τρίτες στους ομίλους του Europa League και οι 8 νικητές που θα προκύψουν θα περάσουν στους «16» της διοργάνωσης.