Conference League: Τρομερό ματς για το 4-4 στο Αϊντχόφεν – Κοπεγχάγη – Όλα τα αποτελέσματα στους «16»

“Καταιγισμός” από γκολ στο Conference League, με το Αϊντχόφεν – Κοπεγχάγη να λήγει με 4-4 και να “κλέβει” την παράσταση από τα πρώτα παιχνίδια για τη φάση των «16», όπου ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη με 1-0 επί της Γάνδης.

Στην Ολλανδία, έγινε ένα “τρελό” ματς, με την ομάδα του Κάρλος Ζέκα να παίρνει τρεις φορές το προβάδισμα, ακόμη και με δύο γκολ διαφορά, αλλά να μένει τελικά με την ισοπαλία. Ο Γιοχάνεσον άνοιξε το σκορ στο 6′ και παρά την ισοφάριση του Γκακπό στο 21′, ο Μπιέλ στο 23′ και ο Λέραγκερ στο 43′ φάνηκε να οδηγούν τους Δανούς στη νίκη.

Ο Ντόαν μείωσε όμως στο 50′ και ο Γκακπό ισοφάρισε με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 69′, για να ακολουθήσουν δύο ακόμη γκολ, με τον Μπιέλ να σκοράρει επίσης για δεύτερη φορά για την Κοπεγχάγη, αλλά τον Ζάχαβι να διαμορφώνει το τελικό σκορ στο 85′ και να αφήνει… ανοιχτή την υπόθεση πρόκριση ενόψει της ρεβάνς, αφού πλέον δεν μετράνε και τα εκτός έδρας γκολ.

Σημαντική νίκη με 2-1 πήρε στις καθυστερήσεις και η Μπόντο Γκλιμτ επί της Αλκμάαρ του Βαγγέλη Παυλίδη, ο οποίος είχε μάλιστα δοκάρι στο ματς, αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει για τους Ολλανδούς.

Οι Νορβηγοί προηγήθηκαν στο 39′ με τον Πελεγκρίνο και παρά την ισοφάριση του Αμπουκχάλ στο 73′, βρήκαν ένα δεύτερο γκολ νίκης με πέναλτι του Σόλμπακεν στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Το πέναλτι έκανε μάλιστα ο Παντελής Χατζηδιάκος, διαφωνώντας έντονα με την απόφαση του διαιτητή.