Κυριακή, 5 Μαΐ

Έκανε το 3Χ3 η Ιταλία και περιμένει την Εθνική

Ο Μάρκο Μπελινέλι έκανε τη χειρότερη εμφάνισή του στο τουρνουά

Η Ιταλία μπορεί να είχε σε κακή ημέρα το αστέρι της, τον Μάρκο Μπελινέλι, όμως δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει με 62-44 την Φινλανδία και να διατηρήσει το αήττητο μία ημέρα πριν το ματς με την Εθνική Ελλάδος στο Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας.

Για ένα ημίχρονο αντιμετώπισε δυσκολίες η Ιταλία από την Φινλανδία αφού στο τρίτο δεκάλεπτο ξέφυγε με διψήφια διαφορά και έφτασε άνετα στη νίκη.

Ο Μάρκο Μπελινέλι είχε 2/14 σουτ και μόλις 7 πόντους αλλά αυτό δεν στοίχισε στην ομάδα του Πιανιτζιάνι η οποία την Κυριακή περιμένει την Ελλάδα. Η Φινλανδία γνώρισε την πρώτη της ήττα στο Ευρωμπάσκετ.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 31-26, 46-34, 62-44.

Ιταλία: Αραντόρι 8 (5ασιστ), Τζεντίλε 9 (1), Ροσέλι 3 (1), Βιτάλι, Ποέτα, Μέλι 6 (6ριμπ.), Μπελινελι 7 (1), Ντίνερ 2, Κουζίν 8 (7ριμπ.), Ντατόμε 10 (8ριμπ.), Μάργκο, Τσιντσιαρίνι 9 (1).

Φινλανδία: Κοϊβίστο, Νίκιλα, Μούρινεν 4, Χαφ 4, Λι, Σάλιν 8 (2), Κότι 2, Κόπονεν 8 (3/11 σουτ), Χάανπε , Μότολα 6, Αχόνεν 4, Ράνικο 8 (1).

Στο ματς του τρίτου ομίλου η Κροατία ζευγάρωσε τις νίκες της αφού επικράτησε με 74-70 της Πολωνίας των Λάμπε και Γκόρτρατ. Ο Μπογκντάνοβιτς με 23 πόντους ήταν ο κορυφαίος των νικητών. Οι Πολωνοί δεν έχουν ελπίδες πρόκρισης.