Eurobasket 2022, Τουρκία – Γαλλία 86-87: Προκρίθηκαν στα προημιτελικά οι Γάλλοι μετά από «θρίλερ» στην παράταση

ΦΩΤΟ intime

Η Τουρκία λίγο έλειψε να κάνει τη μίνι έκπληξη στην πρεμιέρα των ομίλων του Eurobasket 2022, αλλά η Γαλλία ήταν αυτή που πήρε τη νίκη στην παράταση με 87-86 και την πρόκριση για τη φάση των προημιτελικών.

Με ένα φοβερό τρίτο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 22-6, η Τουρκία του Αταμάν “έπνιξε” τη Γαλλία, έχοντας στην επίθεση έναν εκπληκτικό Τουντσέρ να φθάνει τα 6/6 τρίποντα στο ματς.

Οι “τρικολόρ” αντέδρασαν στο τέταρτο δεκάλεπτο, αλλά χρειάστηκαν μία σειρά από χαμένες βολές των Τούρκων και ένα φόλοου κάρφωμα του Γκομπέρ για να στείλουν το ματς στην παράταση με 77-77.

Εκεί εκτυλίχθηκε νέο… θρίλερ, με το ματς να πηγαίνει πόντο πόντο, τον Γκομπέρ να αστοχεί σε δύο βολές, αλλά τον Τάρπεϊ να κλέβει την μπάλα στην τελευταία επίθεση της Τουρκίας, μετά το λάθος του Κορκμάζ και να χαρίζει τη νίκη και την πρόκριση στη Γαλλία, που πλέον βρίσκεται στην 8άδα του Eurobasket 2022.

Τα δεκάλεπτα: 11-18, 35-43, 57-49, 77-77κ.α., 86-87.

Τα στατιστικά των παικτών

Τουρκία (Αταμάν): Μπιτίμ, Χαζέρ 8 (2 τρίποντα, 6 ασίστ), Καμπατζά, Κορκμάζ 18 (4/12 σουτ, 8/9 βολές, 6 λάθη), Μαχμούτογλου, Οσμάν 11 (3/10 σουτ, 4/6 βολές, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 3 λάθη, 2 κλεψίματα), Οσμάνι 7 (1), Σανλί 12 (2/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σαϊμπίρ, Σενγκούν 8 (4/10 σουτ, 5 ριμπάουντ), Τουντσέρ 22 (2/5 δίποντα, 6/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 λάθη).

Γαλλία (Κολέ): Αλμπισί 2, Φαλ 4, Φουρνιέ 13 (3/5 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Γκομπέρ 20 (7/11 δίποντα, 6/11 βολές, 17 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη, 1 μπλοκ), Ερτέλ 13 (2 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 λάθη), Λουαού – Κμπαρό 9 (2), Εμπαγιέ 9 (1/5 τρίποντα), Οκομπό, Πουαριέ 6, Ταρπέι 2, Γιαμπουσέλε 9 (1).