Euroleague: Εφές «εξπρές» για πλεονέκτημα έδρας – «Χρυσή» νίκη θρίλερ για την Μπάγερν (video)

Δραματικές αναμετρήσεις και μεγάλες νίκες για Εφές Αναντολού και Μπάγερν Μονάχου περιλάμβανε το πρώτο μισό της 33ης αγωνιστικής της Euroleague

Η Εφές Αναντολού πέρασε από την έδρα της Μπασκόνια σε ένα δραματικό ματς, το οποίο έστειλε στην παράταση ο Βιλντόζα για τους γηπεδούχους με τρίποντο στην εκπνοή της κανονικής διάρκειας (92-92). Εκεί η Μπασκόνια ξέμεινε από δυνάμεις και η ενωτερότητα της Εφές της έδωσε τη νίκη (111-101), με τους Τούρκους να βρίσκονται πλέον στην 2η θέση της βαθμολογίας και αγκαλιά με το πλεονέκτημα στα Play Offs. Στο 18-15 πλεόν οι Βάσκοι που κυνηγούν ακόμα την οκτάδα.

Κορυφαίοι για τους νικητές, εκτός του μαγικού Αμερικανού οι Σίμον (21π., 4ρ., 6ασ.), Μοερμάν (14π., 8ρ., 4ασ.), Μίσιτς (16π., 4ρ. 5ασ.) και Σανλί (12π., 5ρ.). Πολυτιμότερος της Μπασκόνια ο Πολονάρα (23π. με ισοφάριση ατομικού ρεκόρ, 8ρ., 6ασ., 2 μπλοκ) και ακολούθησαν οι Γκεντράιτις (21π., 4ρ.), Πίτερς (15π., 9ρ.), Βιλντόζα (14π., 6ασ. και το τρίποντο που έστειλε το ματς στην παράταση) και Χένρι (15π., 8ασ.).

Μία νίκη «θρίλερ» και ταυτόχρονα την πρόκριση για πρώτη φορά στην ιστορία της στα Play Offs της Euroleague πανηγύρισε η Μπάγερν Μονάχου, που με δύο εύστοχες βολές του Λούτσιτς σε σχεδόν «νεκρό« χρόνο επικράτησε 71-70 της Ζαλγκίρις στη Γερμανία. Κορυφαίοι για τη Μπάγερν ήταν οι Λούτσις (13π., 6 ρ.)και Ρέινολντς (12π., 3 ρ., 1 ασ., 1 κλ.), ενώ από την πλευρά της Ζαλγκίρις ξεχώρισαν οι Γουόκαπ (16π., 4ρ., 3 ασ.), Χέις (12π., 6ρ.) και Λοβέρν (12π., 6ρ., 3 ασ.).

Στο Βελιγράδι και σε ένα αδιάφορο βαθμολογικά αγώνα, ο Ερυθρός Αστέρας εξαργύρωσε την άμυνα σε δεύτερη και τρίτη περίοδο (κράτησε τους αντίπαλους στους 24 πόντους), φτάνοντας άνετα στη νίκη με 76-64 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ. Με την αποψινή επιτυχία οι Σέρβοι βελτίωσαν σε 10-23 το ρεκόρ τους, ενώ η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου υποχώρησε στο 13-18, μετά τον άθλο επί της Μπαρτσελόνα στην προηγούμενη αγωνιστική. Κορυφαίος των νικητών ο Τζόρνταν Λόιντ με 21 πόντους, ενώ από τη Μακάμπι προσπάθησε ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 14.