Πέμπτη, 9 Μαΐ

Euroleague: Μεγάλο “διπλό” του Ερυθρού Αστέρα – Νίκη “θρίλερ” για την Άλμπα! Η βαθμολογία της διοργάνωσης

Η 9ης αγωνιστική της Euroleague ολοκληρώθηκε με την επιστροφή του Ερυθρού Αστέρα στις νίκες, αφού πέρα… αέρας από το Μιλάνο επικρατώντας τη Αρμάνι (87-79), ενώ νωρίτερα η Άλμπα Βερολίνου πέτυχε νίκη με buzzer beater επί της Βιλερμπάν. Δείτε πως διαμορφώνεται η βαθμολογία στη διοργάνωση.

Μετά από τρεις διαδοχικές ήττες ο Ερυθρός Αστέρας… χαμογέλασε και πάλι, σημειώνοντας σπουδαίο «διπλό», το δεύτερο του στην εφετινή Euroleague. Οι Σέρβοι πέρασαν νικηφόρα από το Μιλάνο με 87-79 επί της Αρμάνι, για την 9η αγωνιστική, βελτιώνοντας σε 4-5 το ρεκόρ τους και υποχρεώνοντας την ομάδα του Έτορε Μεσίνα στην πρώτη εντός έδρας απώλεια (ρεκόρ 3-3).

Η παραγωγικότητα της δεύτερη περιόδου, όταν φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι με 30 πόντους και ξέφυγε με +4 στο ημίχρονο (48-44), οι κομβικές άμυνες του τέταρτου δεκαλέπτου και η απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ (32 έναντι 22), οδήγησαν τον Ερυθρό Αστέρα στην επιτυχία.

Μεγάλοι πρωταγωνιστές του «διπλού» οι Τζόρνταν Λόιντ (17π.) και Κόρι Ουόλντεν (15π.), ενώ από τους Ιταλούς ξεχώρισε ο Βλάντιμιρ Μίτσοφ με 13 πόντους.

Η Άλμπα Βερολίνου υπερασπίστηκε την έδρα της, απέναντι στη Βιλερμπάν, πανηγυρίζοντας τη μόλις δεύτερη νίκη της στην εφετινή Euroleague.

Η γερμανική ομάδα επικράτησε στο… νήμα με 76-75 των Γάλλων, δίνοντας τέλος στο αρνητικό σερί των δύο ηττών και υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους στην έκτη απώλεια σε επτά αναμετρήσεις. Οι γηπεδούχοι, οι οποίοι βρέθηκαν στο -10 (50-60) στο τέλος της τρίτης περίοδου, αντέδρασαν στο τέταρτο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 26-15 βελτίωσαν το ρεκόρ τους σε 2-5.

MVP των νικητών ο Σίβα Πέιτον, ο οποίος ευστόχησε στο νικητήριο τρίποντο στα 2.4΄΄ για τη λήξη, ολοκληρώνοντας τη σπουδαία ανατροπή της Άλμπα. Πρώτος σκόρερ των νικητών, ο Λουκ Σίκμα με 16 πόντους.Από τη Βιλερμπάν προσπάθησε για το «διπλό» ο Μουσταφά Φαλ (25π., 10ρ., 4ασ.)