Euroleague, Μπασκόνια – Παναθηναϊκός 81-79: Τα ριμπάουντ «σκότωσαν» την ομάδα του Πρίφτη

Ο Παναθηναϊκός έκανε πολύ καλό ματς στη Βιτόρια, αλλά δεν βρήκε ποτέ λύση στα ριμπάουντ και η Μπασκόνια με 15 επιθετικά, κατάφερε να τον “λυγίσει” στο τέλος με 81-79 για την 3η αγωνιστική της Euroleague.

Οι “πράσινοι” είχαν κορυφαίο, αλλά και μοιραίο στην τελευταία επίθεση, τον αρχηγό τους, Ιωάννη Παπαπέτρου (22 πόντους, 4 ασίστ), ενώ μεγάλο ματς έκανε στο φινάλε ο Μέικον με συνεχόμενους πόντους. Οι Βάσκοι σκόραραν όμως σχεδόν αποκλειστικά με βολές μετά από δεύτερες επιθέσεις και πήραν έτσι την πρώτη τους νίκη στη φετινή διοργάνωση.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε άσχημα το παιχνίδι και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 6-0, αλλά μετά από ένα τάιμ άουτ του Πρίφτη βελτίωσε την εικόνα του στην επίθεση, με τους Μέικον και Νέντοβιτς να είναι εύστοχοι και από μακριά. Οι Βάσκοι “χτύπησαν” όμως τους “πράσινους” στο ριμπάουντ και ανανεώνοντας διαρκώς τις επιθέσεις τους διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι το 15-12. Ένα 5-0 σερί για το Τριφύλλι με πρωταγωνιστή τον Πέρι όμως, έφερε τους φιλοξενούμενους με προβάδισμα στο τέλος του 10λέπτου, 15-17.

Δείτε εδώ το LIVE του αγώνα

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τον Σεντεκέρσκις να δίνει λύσεις σε άμυνα και επίθεση για την Μπασκόνια, αλλά τον Παναθηναϊκό να βάζει σχεδόν όλους τους παίκτες του στο ρυθμό του αγώνα. Οι “πράσινοι” προηγήθηκαν μάλιστα με 35-34, αλλά ένα 6-0 των γηπεδούχων με buzzer beater στο φινάλε του ημιχρόνου “έγραψε” το 40-35.

Στην τρίτη περίοδο, οι Βάσκοι ξεκίνησαν με 3/3 τρίποντα και “εκτόξευσαν” τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, αλλά ο Ιωάννης Παπαπέτρου φώναξε “παρών” για την ομάδα του Πρίφτη και με μία εκπληκτική εμφάνιση έφθασε τους 18 πόντους και έφερε το ματς στα ίσια, με το σκορ να είναι 61-59 στο 30′.

Το ματς έγινε έτσι ντέρμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Παναθηναϊκό όμως να εμφανίζει ξανά πρόβλημα στο ριμπάουντ, την ώρα που ο Παπαγιάννης ήταν στον πάγκο με πρόβλημα στη μέση. Η Μπασκόνια σκόραρε διαρκώς από δεύτερες επιθέσεις, ενώ στα τελευταία λεπτά σκόραρε κυρίως από βολές μετά από επιθετικά ριμπάουντ (16/18 έναντι 10/11 για τους “πράσινους”). Ο Μέικον με 8 σερί πόντους και δύο μεγάλα τρίποντα ισοφάρισε σε 79-79. Ο Γκρέιντζερ κέρδισε νέες βολές και έκανε το 81-79, το οποίο ήταν και το τελικό σκορ, αφού στην τελευταία επίθεση, ο Παπαπέτρου δεν αντέδρασε σωστά και παρότι βρήκε τελικά ένα ελεύθερο τρίποντο, αστόχησε στη λήξη της αναμέτρησης.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε έτσι τη δεύτερη ήττα του σε τρία παιχνίδια στη Euroleague και έχει το ίδιο ρεκόρ με την Μπασκόνια στην κατάταξη, αφού η ομάδα του Ιβάνοβιτς πήρε μόλις την πρώτη της νίκη στη σεζόν.

Τα δεκάλπετα: 15-17, 40-35, 61-59, 81-79

Τα στατιστικά των παικτών

Μπασκόνια (Ιβάνοβιτς): Μπάλντουιν 7 (1), Σεντεκέρσκις 15 (3/3 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαρίνκοβιτς 3 (1), Γκρέιντζερ 12 (2 τρίποντα, 9 ριμπάουντ), Φοντέκιο 16 (4/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίνοκ 7 (5 ριμπάουντ), Κοστέλο 1 (0/4 σουτ, 1/2 βολές), Γκεντράιτις 16 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Νόκο 4 (9 ριμπάουντ), Κούρουτς.
Παναθηναϊκός (Πρίφτης): Πέρι 9 (1), Μέικον 13 (3/6 τρίποντα, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 2 (1/4 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Παπαπέτρου 22 (4/7 δίποντα,3/5 τρίποντα, 5/6 βολές, 4 ασίστ), Κασελάκης 2, Γουάιτ 7 (1, Φλόιντ 2, Νέντοβιτς 5 (1), Έβανς 8, Σαντ Ρος 9 (2).