Euroleague, Ολυμπιακός – Εφές Αναντολού 87-85 (παρ.): Με «ήρωα» τον Σλούκα πήραν τη νίκη οι Πειραιώτες

Με τρίποντο «μαχαιριά» του Κώστα Σλούκα στο τελευταίο δευτερόλεπτο της παράτασης, ο Ολυμπιακός νίκησε 87-85 την Εφές Αναντολού στο ΣΕΦ για την 26η αγωνιστική της Euroleague σε ένα δραματικό ματς.

Με buzzer beater τρίποντο του Κώστα Σλούκα στην παράταση, ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση της πρωταθλήτριας Ευρώπης, Αναντολού Εφές, στο ΣΕΦ με 87-85 (75-75κ.α.), για την 26η αγωνιστική της Euroleague και επέστρεψε στο… κόλπο της τετράδας, καθώς «έπιασε» με ρεκόρ 14-9 τη Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης στην 4η θέση.

Ο Σλούκας ήταν ο κορυφαίος για τους «ερυθρόλευκους» με 23 πόντους, με τον Ντόρσεϊ να ακολουθεί με 19 και πολλά κρίσιμα καλάθια, όπως και ο Βεζένκοφ που είχε 16 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από την άλλη, οι Τούρκοι που υποχώρησαν στο 12-12, είχαν τον Πλάις σε καλή βραδιά (14 π.) και τον Μπομπουά να ακολουθεί με 13, μέχρι να αποβληθεί με πέντε φάουλ από το ματς. Στους 12 πόντους σταμάτησε ο Μίτσιτς που μοίρασε όμως και 13 ασίστ.

Δείτε το LIVE του αγώνα ΕΔΩ

Το ματς

Ο Ολυμπιακός με κορυφαίους τους Σλούκα και Βεζένκοφ πορεύθηκε όντας συνεχώς μπροστά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Πλάις και Σίνγκλετον απαντούσαν κρατώντας της Εφές κοντά στο σκορ, αλλά οι «ερυθρόλευκοι» πήγαιναν χαμηλά την μπάλα και ήταν εύστοχοι στα δίποντα, οικοδομώντας τελικά διαφορά 9 πόντων με τη λήξη του δεκαλέπτου (26-17).

Ο Αντριάν Μοερμάν πέτυχε το πρώτο τρίποντο της Εφές στο παιχνίδι, 26-20 με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, για να ακολουθήσουν διαδοχικά τρίποντα από ΜακΚίσικ (29-20) και Μπράιαντ (29-23) και τις περιφέρειες των δύο ομάδων να μπαίνουν σιγά-σιγά στο ματς. Όσο η άμυνα του Ολυμπιακού λειτουργούσε, έστω κι αν επιθετικά ήταν άστοχος, συνέχιζε να προπορεύεται με διαφορά ασφαλείας, φτάνοντας στο +7 (35-28) με τρίποντο του Λαρεντζάκη.

Ένα μπλακ άουτ στην άμυνα και μερικές κακές επιλογές στην επίθεση όμως επέτρεψαν στην Εφές να πλησιάσει και τελικά προσπέρασε για πρώτη φορά 37-38. Χάρη στα άμεσα αντανακλαστικά της ελληνικής ομάδας και το τρίποντο του Τάιλερ Ντόρσεϊ, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν με προβάδισμα, έστω και με βραχεία κεφαλή, 42-41, στα αποδυτήρια, στο ημίχρονο.

Σλούκας και Μίσιτς έδωσαν «μάχη» στη δημιουργία και το σκοράρισμα στην 3η περίοδο. Μετά το 50-45 δια χειρός Παπανικολάου, οι Τούρκοι ισοφάρισαν σε 52-52 με το τρίτο τρίποντο του Μοερμάν. Ο Σλούκας απάντησε, όμως με 5 σερί πόντους, 57-52.

Λίγο αργότερα, ο Σιμόν έκανε το 57-56, αλλά τιμωρήθηκε με τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και καθώς είχε προηγηθεί αντιαθλητικό φάουλ αποβλήθηκε από το παιχνίδι. Ο Βεζένκοφ με νέο τρίποντο έδωσε αέρα 5 πόντων ξανά στον Ολυμπιακό (61-56). Όμως με τη 10η ασίστ του Μίτσιτς, ο Πλάις μείωσε (61-58), για να ισοφαρίσει έξω από τη γραμμή του τριπόντου ο Μπομπουά (61-61 στο 30ο λεπτό).

Συγκλονιστικό στην εξέλιξή του το 4ο δεκάλεπτο, η αρχή του οποίου είδε την Εφές να προηγείται με 61-65, από Ντάνστον και Μπομπουά. Όμως, Βεζένκοφ, Σλούκας και ΜακΚίσικ διαμόρφωσαν το 68-68. Η Εφές προσπέρασε εκ νέου, 68-71 με 5:09’’ εναπομείναντα χρόνο, αλλά ο Σλούκας έφτασε τους 20 πόντους κάνοντας το 70-71.

Μετά το 70-73 από τον Μπομπουά, ο Ντόρσεϊ με γκολ φάουλ όχι μόνο ισοφάρισε, 73-73, αλλά πήρε και το 5ο φάουλ του Μπομπουά. Ο Φαλ είπε «όχι» στον Λάρκιν και ο Ντόρσεϊ με σουτ από μέση απόσταση έδωσε αυτή τη φορά το προβάδισμα στην ελληνική ομάδα. Ο Μίσιτς ισοφάρισε σε 75-75 και ο Ντόρσεϊ αστόχησε για τρεις με το ματς να οδηγείται στην παράταση.

Ο Ολυμπιακός με «όπλο» τα επιθετικά ριμπάουντ και σκορ από τον Ντόρσεϊ βρέθηκε στο +3 στις αρχές της παράτασης, 81-78. Μίτσιτς και Λάρκιν έφεραν στο +1 (81-82) την Εφές. Με 1/2 βολές ο ΜακΚίσικ ισοφάρισε, αλλά ο Λάρκιν ευστόχησε και σε δεύτερο τρίποντο (82-85). Ο Ντόρσεϊ απάντησε με δίποντο (84-85) και μετά ακολούθησαν τα δραματικά τελευταία δευτερόλεπτα…

Ο Ολυμπιακός αρχικά έβγαλε την επόμενη άμυνα, η μπάλα βρέθηκε στα χέρια του ΜακΚίσικ, αυτός πάσαρε στον Σλούκα και ο ηγέτης του Ολυμπιακού με buzzer beater, αφού πρώτα ο Μοερμάν έφαγε την προσποίηση, διαμόρφωσε το τελικό 87-85 χαρίζοντας μία πολύτιμη νίκη στην ομάδα του.

Τα δεκάλεπτα: 26-17, 42-41, 61-61, 75-75κ.α., 87-85 παρ.

Ολυμπιακός (Μπαρτζώκας): Ντόρσεϊ 19 (2/5 τρίποντα), Λούντζης, Λαρεντζάκης 5 (1/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ), Φαλ 10 (4/6 δίποντα, 5 ριμπάουντ), Σλούκας 23 (4/10 δίποντα, 4/6 τρίποντ, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μάρτιν 1 (3 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 16 (3/4 δίποντα, 2/9 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 3 (1/7 τρίποντα), ΜακΚίσικ 6 (1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ)

Αναντολού Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 11 (0/3 δίποντο, 2/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 4 λάθη), Μπομπουά 13 (1/4 τρίποντα, 3 ασίστ, 3 λάθη), Σίνγκλετον 4, Μπράιαντ 3 (1/2 τρίποντο, 3 κλεψίματα), Μορμάν 11 (3/4 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 1 ασίστ), Πλάις 14 (3 ριμπάουντ), Μίτιστς 12 (1/7 τρίποντα, 13 ασίστ), Ντάνστον 9, Σίμον8 (4/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ)