Παρασκευή, 29 Μαρ.
24oC Αθήνα

Euroleague, Παναθηναϊκός – Ζενίτ 70-64: Παπαγιάννης και Νέντοβιτς τον επανέφεραν στις νίκες

Intime.gr

Ο Παναθηναϊκός “έσπασε” έστω και δύσκολα το σερί 5 ηττών του στη Euroleague, φέρνοντας παράλληλα την πρώτη ήττα της Ζενίτ μετά από 5 αναμετρήσεις. Με πρωταγωνιστές τους Παπαγιάννη και Νέντοβιτς, το “τριφύλλι” επικράτησε μέσα στο ΟΑΚΑ, σε ματς για την 12η αγωνιστική της διοργάνωσης

Με τη νίκη αυτή, ο Παναθηναϊκός -προερχόμενος από την εκτός έδρας νίκη του επί του Ολυμπιακού- ανέβασε το σερί του στο 3-9, ρίχνοντας το ρεκόρ της Ζενίτ στο 8-4.

Κορυφαίος για τους “πράσινους” ο Γιώργος Παπαγιάννης, πετυχαίνοντας double-double με 18 πόντους με 8/9 δίποντα, 2/6 βολές, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη και 4 τάπες. 18 πόντους και με ένα τρομερά κρίσιμο τρίποντο (από τα 4 που πέτυχε) σημείωσε ο Νεμάνια Νέντοβιτς. Στους 4 πόντους με 2 εύστοχες βολές στο φινάλε έμεινε ο Ιωάννης Παπαπέτρου.

Από την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ξεχώρισαν οι Λόιντ (15 πόντοι με 2/5 τρίποντα), Φράνκαμπ (14 πόντοι με σημαντική παρουσία στην 4η περίοδο) και Κουζμίνσκας (13 πόντοι, έχοντας “δυνατή” εικόνα στην επανάληψη).

Το ματς

Ο Παναθηναϊκός είχε ένα άστοχο ξεκίνημα, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Ζενίτ -έχοντας πολύ καλή άμυνα- και έφτασε σε ένα 12-0 με πέντε πόντους του Μίκι. Το πρώτο καλάθι των “πρασίνων” ήρθε μετά από σχεδόν πέντε αγωνιστικά λεπτά, με το τρίποντο του Σαντ-Ρος. Οι φιλοξενούμενοι δεν έχασαν τη συγκέντρωση τους, αλλά το τρίποντο -με μια βολή- του Νέντοβιτς μείωσε τη διαφορά στους 5 (11-16).

Ο Νέντοβιτς έδειξε να βρίσκει ρυθμό, αλλά Λόιντ και Μίκι κράτησαν την Ζενίτ σε… κυρίαρχη θέση. Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο προηγούμενη με 8 πόντους (15-23 έδειξε ο πίνακας του ΟΑΚΑ).

Αν και συνέχισε να είναι άστοχος, ο Παναθηναϊκός έδειξε πιο ανταγωνιστικό πρόσωπο στην αρχή της δεύτερης περιόδου. Δυο σερί τρίποντα από Μέικον και Νέντοβιτς έφεραν τη διαφορά στο – 3 (25-28), ενώ το νέο τρίποντο από τον Κασελάκη έφερε το ματς στα ίσα (28-28) Η Ζενίτ έδειξε.. χαρακτήρα και με ένα δικό της σερί (πρωταγωνίστησε ο Κουζμίνσκας, με έξι πόντους) έφτασε στο +10 (28-38). Παρά την αστοχία του Παπαπέτρου (μόλις 2 πόντοι στο πρώτο ημίχρονο) η ομάδα του Δημήτρη Πρίφτη μείωσε στο 38-33 του πρώτου μέρους.

Οι δυο ομάδες ήταν άστοχες στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Η Ζενίτ όμως έμεινε… σχεδόν άποντη, με τον Παναθηναϊκό παίρνει τελικά “κεφάλι” στο σκορ (41-40) με έξι σερί πόντους του Παπαγιάννη. Το “τριφύλλι” συνέχισε το σερί του , με τους Ρώσους να φτάνουν σε δεύτερο καλάθι στην περίοδο , περίπου 3,5 λεπτά πριν τη λήξη της (46-42).

Ο Έλληνας σέντερ συνέχισε να πρωταγωνιστεί στις δυο ρακέτες , η άμυνα “ζώνης” του Πρίφτη έκανε τη… δουλειά της. Ο Φράνκαμπ μείωσε τελικά με τρίποντο, με τους Ρώσους να διαμορφώνουν το 53-48 της περιόδου με τις βολές του Κουζμίνσκας.

Ο Παπαγιάννης αποτέλεσε άλυτο πρόβλημα για την Ζενίτ και στην τελευταία περίοδο, φτάνοντας στο double-double. Οι Ρώσοι έκαναν λάθη και βρέθηκαν στο -10. Οι “πράσινοι” έχασαν στη συνέχεια το ρυθμό τους και ο Φράνκαμπ βοήθησε τους φιλοξενούμενους να φτάσουν στο -3 (60-57) με πέντε σερί πόντους του. Η Ζενίτ έδειξε σοβαρότητα και το τρίποντο του Μίκι της έδωσε και πάλι το προβάδισμα (62-61) στο 1:55 πριν τη λήξη.

Στο πιο κρίσιμο σημείο του ματς, ο Νέντοβιτς πέτυχε ένα τρομερό τρίποντο (64-62), ενώ ακολούθησε το φόλοου κάρφωμα του Παπαγιάννη για το 66-62. Ο Πασκουάλ πήρε τάιμ άουτ στα 44 δεύτερα, ο Παναθηναϊκός -όμως- είχε στη συνέχεια φάουλ για να… δώσει. Ο Κουζμίνσκας μείωσε (66-64), αλλά Παπαπέτρου και Παπαγιάννης στάθηκαν εύστοχοι στις βολές τους, δίνοντας στην ελληνική ομάδα το “ροζ φύλλο” αγώνα (70-64).

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 33-38, 53-48, 70-64

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Πρίφτης): Πέρι (0/3 σουτ), Μέικον 11 (4/6 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπαγιάννης 18 (8/9 δίποντα, 2/6 βολές, 13 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 λάθη, 4 μπλοκ), Μποχωρίδης, Παπαπέτρου 4 (0/5 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 1 λάθος), Κασελάκης 3 (1), Γουάιτ 8 (1/5 σουτ, 5/6 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 λάθη), Φλόιντ, Νέντοβιτς 18 (1/1 δίποντο, 4/7 τρίποντα, 4/5 βολές, 5 ασίστ), Έβανς 2, Σαντ Ρος 6 (2).

ΖΕΝΙΤ ΑΓ. ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ (Πασκουάλ): Λόιντ 15 (4/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 1/2 βολές), Ζαχάροφ, Καράσεφ, Κουλάγκιν (0/4 σουτ), Μπαρόν (0/3 σουτ), Κουζμίσνκας 13 (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ), Ζούμπκοφ (0/4 σουτ), Πόιτρες 7 (3/4 δίποντα, 1/2 βολές), Πονίτκα 4, Φράνκαμπ 14 (3/6 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ασίστ), Μίκι 9 (1), Γκουντάιτις 2.