Euroleague: Στο Final-4 η «ατσάλινη» Εφές

Η Εφές Αναντολού «λύγισε» την Ρεάλ Μαδρίτης (88-83) στο 5ο ματς της σειράς των προημιτελικών και με σκορ 3-2 στις νίκες έκλεισε εισιτήριο για το Final-4 της Euroleague στην Κολωνία όπου ήδη περιμένει η ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Με τον Κρις Σίνγκλετον να κάνει απίστευτο ματς πετυχαίνοντας 26 πόντους και καλύπτοντας και το «κενό» του Σέιν Λάρκιν που έμεινε στα ρηχά απόψε, η Εφές Αναντολού πήρε τη νίκη κόντρα στην Ρεάλ Μαδρίτης στο 5ο ματς της προημιτελικής σειράς στην Πόλη και προκρίθηκε στο Final-4 της Euroleague. Οι φιλοξενούμενοι πάλεψαν και πήγαν στα αποδυτήρια στο +5 (36-41), αλλά ένα τρομερό επί μέρους 19-3 στο 3ο δεκάλεπτο τους έφερε στο -11 (55-44).

Η «βασίλισσα» όμως δεν το έβαλε κάτω και με τους Λαπροβίτολα (17 π.) και Ταβάρες να ηγούνται της επίθεσης, έκλεισε το δεκάλεπτο στο -3 (60-57). Το 4ο δεκάλεπτο ήταν για γερά νεύρα, αφού με τον Γιουλ να μπαίνει στην εξίσωση οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά στο σκορ με 72-75, ενώ με ένα λεπτό να απομένει για την λήξη το σκορ ήταν 80-80. Οι χαμένες βολές των Ισπανών και οι κακές επιλογές του Γιουλ όμως, επέτρεψαν στην Εφές να πάρει ξανά κεφάλι (85-80) με τον Σίνγκλετον να φωνάζει «παρών», ενώ ο Μίσιτς, που επίσης έκανε σπουδαίο ματς με 17 πόντους, «καθάρισε» το ματς με 4/4 βολές διαμορφώνοντας το τελικό 88-83 και δίνοντας το έναυσμα για πανηγύρια, καθώς οι Τούρκοι επέστρεψαν ξανά στο Final-4.