Europa League, ΑΕΚ Λάρνακας – Ντιναμό Κιέβου 3-3: Με ισοπαλία εξασφάλισαν το Conference League οι Κύπριοι – Τα πρώτα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

Με γκολ στις καθυστερήσεις, η ΑΕΚ Λάρνακας έμεινε τελικά στο 3-3 με τη Ντιναμό Κιέβου στην 5η αγωνιστική του δευτέρου ομίλου του Europa League, αλλά ακόμη κι έτσι, εξασφάλισε την τρίτη θέση της βαθμολογίας και το “εισιτήριο” για το Conference League.

Παρότι της αρκούσε ο ένας βαθμός, η ΑΕΚ Λάρνακας έπαιξε από την αρχή πολύ επιθετικά και βρέθηκε να προηγείται ακόμη και με δύο γκολ διαφορά. Ο Άλτμαν άνοιξε το σκορ για την κυπριακή ομάδα στο 26′ και παρά την ισοφάριση του Ουκρανών λίγο πριν το ημίχρονο, η κυπριακή ομάδα βρήκε δύο ακόμη γκολ στη συνέχεια με τον Λόπες και τον Άλτμαν ξανά.

Η Ντιναμό Κιέβου δεν τα παράτησε όμως και ο Γκαρμάς με δύο δικά του γκολ στο 82′ και στις καθυστερήσεις, διαμόρφωσε το τελικό σκορ, το οποίο δεν άλλαξε πάντως τίποτα στη βαθμολογία του ομίλου, με την ΑΕΚ Λάρνακας να κερδίζει την τρίτη προνομιούχο θέση.

Από τα υπόλοιπα ματς στο πρώτο μέρος της 5ης αγωνιστικής του Europa League, ξεχώρισε η νίκη της Αϊντχόφεν επί της Άρσεναλ με 2-0, αλλά και το “επικό” 3-3 της Φενέρμπαχτσε με τη Ρεν, όπου οι Τούρκοι επανήλθαν από το 3-0.

Στην Ολλανδία, η Αϊντχόφεν “χτύπησε” την πρωτοπόρο της Premier League στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Φέερμαν και Ντε Γιόνγκ να σκοράρουν μέσα σε ένα 7λεπτο και να χαρίζουν τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα τους.

Στην Κωνσταντινούπολη δε, η Φενέρμπαχτσε βρέθηκε να χάνει με τρία γκολ διαφορά από το πρώτο μισάωρο του αγώνα, αλλά μείωσε στο 42′ με τον Βαλένσια και κατάφερε να σώσει έστω το βαθμό της ισοπαλία με δύο γκολ μετά το 80 από Ζάιτς και Μορ.