Πέμπτη, 2 Μαΐ

Europa League: Πρόκριση με χατ τρικ του Ντι Μαρία για τη Γιουβέντους – Τα αποτελέσματα στις ρεβάνς των play offs

Η Γιουβέντους έκανε το… καθήκον της στον αγώνα ρεβάνς στην έδρα της Ναντ και με τη νίκη 3-0, μετά το 1-1 στον πρώτο αγώνα, πανηγύρισε την πρόκριση από τα play offs του Europa League.

Με τον Άνχελ Ντι Μαρία να σκοράρει δις στο πρώτο ημίχρονο, με φανταστικό γκολ στο 5′ και πέναλτι στο 20′, η Γιουβέντους δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το διπλό επί της Ναντ, που έμεινε και με 10 παίκτες από το 18′, με απευθείας κόκκινη κάρτα στον Παλουά. Ο Αργεντινός παγκόσμιος πρωταθλητής πέτυχε μάλιστα χατ τρικ στο ματς, βάζοντας και το… κερασάκι στο 78′.

Η “γηραιά κυρία” προκρίθηκε έτσι από τα play offs, στην επόμενη φάση του Europa League, όπως και η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, μετά το 4-0 επί της Μίντιλαντ και η Σεβίλλη, παρά την ήττα με 2-0 από την Αϊντχόφεν. Στην παράταση οδηγήθηκε το Μονακό – Λεβερκούζεν μετά το δεύτερο 3-2 υπέρ του φιλοξενούμενου στις αναμετρήσεις τους. Εκεί οι “ασπιρίνες” με σκορ 5-3, πανηγύρισαν την εκτός έδρας πρόκριση στους “16” του Europa League.