Πέμπτη, 2 Μαΐ

Europa League: Προκρίθηκαν Ρόμα και Γρανάδα (videos)

Η Ρόμα και η Γρανάδα εξασφάλισαν μία θέση στα προημιτελικά του Europa League, με τους Ρωμαίους να πετυχαίνουν και δεύτερη νίκη επί της Σαχτάρ Ντόνετσκ.

Έχοντας ξεκάθαρο προβάδισμα με το 3-0 του πρώτου αγώνα, οι “τζιαλορόσι” άνοιξαν και το σκορ με τον Μαγιοράλ στο 48′ για να… καθαρίσουν οριστικά την υπόθεση πρόκριση. Οι Ουκρανοί ισοφάρισαν με τον Μοράες στο 59′, αλλά χρειάζονταν ακόμη τέσσερα γκολ για να προκριθούν και η Ρόμα κατάφερε να φύγει τελικά και με τη νίκη, χάρη σε δεύτερο τέρμα του Ισπανού επιθετικού στο 72′.

Πιο αγχωτική ήταν η πρόκριση της Γρανάδα στους “8” του Europa League, αφού η Μόλντε σκόραρε πρώτη στη ρεβάνς της Νορβηγίας και ήθελε ένα ακόμη γκολ για να στείλει το ματς στην παράταση. Οι Ισπανοί ήταν όμως αυτοί που έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα στο 72′ για να πάρει η Μόλντε απλώς μια νίκη γοήτρου με γκολ πέναλτι στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.