Europa League: Προβάδισμα για Άρσεναλ και Άγιαξ – Όλα τα αποτελέσματα (videos)

Η Άρσεναλ απέσπασε ισοπαλία με 1-1 στο εκτός έδρας παιχνίδι με την Μπενφίκα στην “ουδέτερη” Ρώμη και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στην  επόμενη φάση του Europa League, όπως και ο Άγιαξ που έκανε διπλό με 2-1 στη Λιλ. “Καθαρή” ήττα για τη Νάπολι χωρίς τον Μανωλά.

Στο Ολίμπικο -λόγω κορονοϊού- η Άρσεναλ έχασε το… άχαστο με τον Ομπαμεγιάνγκ και βρέθηκε και πίσω στο σκορ από πέναλτι του Πίτσι, αλλά ισοφάρισε στη συνέχεια με τον Σακά και έφυγε “αλώβητη” από το πρώτο παιχνίδι για τους “32” της διοργάνωσης.

Europa League: Έχασε το «άχαστο» ο Ομπαμεγιάνγκ (video)

Σημαντικό “βήμα” πρόκρισης έκανε από την πλευρά του ο Άγιαξ, κόντρα στην πρωτοπόρο του γαλλικού πρωταθλήματος, Λιλ, “χτυπώντας” στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Οι Λιλουά προηγήθηκαν στο 72′ με τον Γουέα, αλλά ο “Αίαντας” σκόραρε με πέναλτι του Τάντιτς στο 87′ και σουτ του Μπρόμπεϊ δύο λεπτά, για να κάνει μία μυθική ανατροπή και να βρεθεί ένα… βήμα από τους “16” του Europa League.

Europa League: «Βροχή» τα γκολ με διπλά πρόκρισης για Γιουνάιτεντ και Τότεναμ (videos)

Αντίθετα, η Νάπολι βρίσκεται πια κοντά στον αποκλεισμό, αφού ηττήθηκε “καθαρά” με 2-0 από τη Γρανάδα, έχοντας ξανά προβλήματα στην άμυνα, χωρίς τον τραυματία Κώστα Μανωλά. Οι Ισπανοί το εκμεταλλεύτηκαν με δύο γρήγορα γκολ του Ερέρα και του Κένεντι, για πάρουν μεγάλο προβάδισμα πρόκρισης, ενόψει της ρεβάνς στην Ιταλία.