Europa League: Προβάδισμα πρόκρισης για Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Γιουβέντους – Όλα τα αποτελέσματα στους «16»

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ “διέλυσε” με 4-1 τη Ρεάλ Μπέτις και “αγκάλιασε” την πρόκριση στα προημιτελικά του Europa League, ενώ προβάδισμα πρόκρισης από τους “16” πήραν και τα άλλα δύο φαβορί, η Γιουβέντους και η Σεβίλλη.

Στο Ολντ Τράφορντ, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ προηγήθηκε μόλις στο 6ο λεπτό με τον Ράσφορντ, αλλά ο Πέρεθ ισοφάρισε στο 32′ και οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως, οι γηπεδούχοι ήταν ασταμάτητοι και με σκόρερ τους Άντονι, Φερνάντες και Βέργκχοστ, βρέθηκαν με το ένα… πόδι στην επόμενη φάση του Europa League.

Δύσκολη νίκη πήρε αντίθετα η Γιουβέντους με 1-0 επί της Φράιμπουργκ, με τον Ντι Μαρία να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ του αγώνα, αφού το τέρμα του Χολέρ για τους Γερμανούς, ακυρώθηκε μέσω VAR. Νίκη με 2-0 για τη Σεβίλλη επί της Φενέρμπαχτσε, ενώ στην ισοπαλία 1-1 έμειναν Σαχτάρ Ντόνετσκ και Φέγενορντ.