Europa League: Τρομερή Σεβίλλη «διέλυσε» με 3-0 τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και προκρίθηκε στα ημιτελικά – Στην 4άδα Γιουβέντους και Μπάγερ Λεβερκούζεν

Η Σεβίλλη έκανε “πάρτι” κόντρα στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και επιβεβαιώνοντας την ανωτερότητά της και στο δεύτερο ματς πήρε τη νίκη με 3-0 και την πρόκριση με συνολικό σκορ 5-2, στα ημιτελικά του Europa League.

Με τον Μαγκουάιρ να κάνει… δώρο το πρώτο γκολ μόλις στο 9ο λεπτό του αγώνα, η Σεβίλλη δεν δυσκολεύτηκε να “σκοτώσει” τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τον Ενισιρί να σκοράρει δις και τον Μπαντέ να πετυχαίνει το τρίτο γκολ, ενώ ακυρώθηκε και ένα μέσω VAR για τους Σεβιγιάνους.

Άνετη πρόκριση πήρε και η Μπάγερ Λεβερκούζεν, “διαλύοντας” με 4-1 την Ουνιόν Σεν Ζιλουάζ στο δεύτερο παιχνίδι, μετά την ισοπαλία έκπληξη με 1-1 στο πρώτο ματς. Στην 4άδα βρίσκεται και η Γιουβέντους με την ισοπαλία 1-1 κόντρα στη Σπόρτινγκ Λισαβόνας, ενώ η Ρόμα χρειάστηκε ένα γκολ του Ντιμπάλα στο 89′ για να κάνει το 2-1 κόντρα στη Φέγενορντ και να στείλει το ματς στην παράταση, όπου βρήκε δύο γκολ και πανηγύρισε την πρόκριση με σκορ 4-1.