Formula 1: “Masterclass” από Χάμιλτον στη Βαρκελώνη – “Έσπασε” ρεκόρ του Σουμάχερ

Ο Λιούις Χάμιλτον ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής του Grand Prix της Βαρκελώνης. Νίκη και… “σπάσιμο” ρεκόρ του Μίχαελ Σουμάχερ από τον Βρετανό πιλότο της Mercedes.

Μια… άνετη νίκη (την 4η φετινή του) πανηγύρισε στο Grand prix της Βαρκελώνης ο Λιούις Χάμιλτον. Ο έξι φορές παγκόσμιος πρωταθλητής πήρε την 88η «καρό σημαία» της καριέρας του, 23 δευτερόλεπτα μπροστά από την Red Bull του Μαξ Φερστάπεν και ετοιμάζεται να «σπάσει» το απόλυτο ρεκόρ των 91, που κατέχει ο Μίκαελ Σουμάχερ.

Ο Βρετανός «πιλότος» πάντως, ξεπέρασε τον Γερμανό θρύλο της Formula 1 σε μια άλλη κατηγορία, καθώς ανέβηκε στο βάθρο για 156η φορά, αφήνοντας πίσω του τον «Σούμι», με 155.

Όπως αναφέραμε, τη δεύτερη θέση στο ισπανικό GP πήρε ο Ολλανδός Μαξ Φερστάπεν με Red Bull, ενώ την τριάδα του βάθρου συμπλήρωσε ο Φινλανδός Βάλτερι Μπότας με Mercedes.

Εγκατέλειψε ο Σαρλ Λεκλέρκ, απογοητεύοντας τους φίλους της Ferrari.