La Liga, Αλαβές – Μπαρτσελόνα 0-1: Δύσκολη νίκη με «λυτρωτή» τον Ντε Γιονγκ και «ήρωα» τον Τερ Στέγκεν

Η Μπαρτσελόνα «απέδρασε» με τη νίκη (1-0) από την έδρα της Αλαβές για την 22η αγωνιστική της La Liga με το Ντε Γιονγκ να πετυχαίνει το «χρυσό» γκολ της νίκης στο 87ο λεπτό της αναμέτρησης.

Μετά την αποτυχία στο ισπανικό Σούπερ Καπ και τον αποκλεισμό στο Κύπελλο Ισπανίας από την Αθλέτικ Μπιλμπάο, η Μπαρτσελόνα επέστρεψε στις νίκες συνεχίζοντας το κυνήγι της τετράδας που οδηγεί στο Champions League της επόμενης σεζόν.

Η ομάδα του Τσάβι πήρε υπερπολύτιμη νίκη επί της Αλαβές στο «Μεντιθορόθα» με το γκολ του Φρένκι ντε Γιονγκ στο 87΄ και μείωσε σε απόσταση αναπνοής από την 4η Ατλέτικο Μαδρίτης. Ο Ολλανδός πριν πετύχει το γκολ είχε χάσει ανεπανάληπτες ευκαιρίες, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ οι Καταλανοί παραλίγο να το πληρώσουν αυτό αλλά είχαν Τερ Στέγκεν, με τον Γερμανό γκολκίπερ να είναι κομβικός σταματώντας ισάριθμες καρφωτές κεφαλιές του Τζέισον τόσο στο 78′ όσο και στην τελευταία φάση του αγώνα, μετά από κόρνερ, κρατώντας «όρθιους» και νικητές τους «μπλαουγκράνα».