Πέμπτη, 2 Μαΐ

Mπράιτον – ΑΕΚ: Τα δυο τρομερά γκολ που δίνουν το προβάδισμα στην Ένωση

Η ΑΕΚ προηγείται 2-1 στο ημίχρονο απέναντι στην Μπράιτον, με την Ένωση να έχει πετύχει δυο τρομερά γκολ με τους Σιντιμπέ και Γκατσίνοβιτς για την πρώτη αγωνιστική του Europa League.

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και στο 11ο λεπτό έκανε το 1-0 με την κεφαλιά-δυναμίτη του Τζιμπρίλ Σιντιμπέ. Ο Γάλλος δεξιός μπακ αξιοποίησε το αριστουργηματικό κόρνερ του Χατζισαφί για να δώσει προβάδισμα στην ομάδα του.

Παρότι η ΑΕΚ «πατούσε» καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο ένα ανούσιο πέναλτι του Χατζισαφί επάνω στον Ζοάο Πέδρο είχε ως αποτέλεσμα η Μπράιτον να ισοφαρίσει στο σκορ και να πάρει ψυχολογία.

Ωστόσο στο 40ο λεπτό η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ, όταν ο Χατζισαφί εκτέλεσε ένα φάουλ αρκετά έξω από την μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων, με τον Γκατσίνοβιτς να πλασάρει με ωραίο τρόπο για να κάνει το 2-1, αποτέλεσμα με το οποίο οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

To 1-0 του Σιντιμπέ

Το 1-1 από τον Ζοάο Πέδρο

Το 2-1 από τον Γκατσίνοβιτς