14oC Αθήνα

NBA: Ο Λαβίν θύμισε Τζόρνταν αλλά δεν έφτασε στους Μπουλς – Απίστευτο ματς στη Βοστώνη

O Ζακ Λαβίν έκανε απίστευτα πράγματα σκοράροντας κατά ριπάς, αλλά οι Σικάγο Μπουλς ηττήθηκαν τελικά με 120-108 από τους Ατλάντα Χοκς, ενώ οι Μπόστον Σέλτικς επικράτησαν στην παράταση των Μινεσότα Τίμπεργουλβς σε ένα ματς… ωδή στην επίθεση, με 145-136. Όλα τα αποτελέσματα της βραδιάς στο ΝΒΑ.

Μυθικό πρώτο ημίχρονο έκανε ο Ζακ Λαβίν κόντρα στους Τίμπεργουλβς, αφού πέτυχε 39 πόντους (50 συνολικά) και εισήλθε σε ένα πολύ μικρό κλαμπ του ΝΒΑ, αφού μόνο μόνο οι Κόμπι Μπράιαν και Κλέι Τόμσον έχουν καταφέρει να πετύχουν παραπάνω σε ένα ημίχρονο τα τελευταία 25 χρόνια με 42 και 40 πόντους αντίστοιχα. Παρ’ όλα αυ΄τα όμως ένα… κούκος δεν φέρνει την άνοιξη, αφού οι Χοκς πήραν τη νίκη με 120-108.

Για την Ατλάντα ο Τρε Γιανγκ επίσης ήταν «καυτός» με 41 πόντους (10/13β., 14/19διπ., 1/6τρ.), 8 ριμπάουντ και 9 ασίστ, ο Καπέλα είχε 22 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Γκαλινάρι 20 πόντους. Από το Σικάγο ο Λαβίν είχε 50 πόντους με 7/8 βολές, 11/19 δίποντα, 7/12 τρίποντα, ο Βούτσεβιτς 25 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Ουάιτ 11 πόντους.

Ο απίστευτος Τέιτουμ οδήγησε τους Σέλτικς στη νίκη κόντρα στους Τίμπεργουλβς (145-136 παρ.) σε ένα ματς που οι δύο ομάδες σκοράρουν… ακόμα. Από τους Σέλτικς ο Τέιτουμ πέτυχε 53 πόντους με 15/16 βολές, 10/15 δίποτα, 6/10 τρίποντα ενώ είχε και 10 ριμπάουντ, ο Μπράουν 26 πόντους, ο Σμαρτ 24 πόντους. Για την Μινεσότα ο Τάουνς είχε 30 πόντους και 12 ριμπάουντ, ο Ράσελ 26 πόντους, ο Έντουαρντς 24 πόντους.