Nations League: Διπλό πρωτιάς για την Ιταλία! Σούπερ Χάαλαντ στην πεντάρα της Νορβηγίας (videos)

Η Ιταλία “απέδρασε” με το διπλό από την Ολλανδία στη δεύτερη αγωνιστική του πρώτου ομίλου της League Α του Nations League, καθώς επικράτησε με 1-0 και πέρασε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας.

Ένα γκολ του Νίκολο Μπαρέλα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ήταν αρκετό για την “σκουάντρα τζούρα”, η οποία και “κλείδωσε” στη συνέχεια τους “οράνιε”, για να πανηγυρίσει τη νίκη.

Στο έτερο παιχνίδι του ομίλου, η Βοσνία προηγήθηκε με πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο, αλλά η Πολωνία έκανε την ανατροπή στο δεύτερο μέρος με γκολ των Γκλικ και Γκροσίτσκι, για την πρώτη της νίκης στη φετινή διοργάνωση, με σκορ 2-1.

Από τα υπόλοιπα παιχνίδια της βραδιάς, ξεχώρισε η πεντάρα της της Νορβηγίας μέσα στη Βόρεια Ιρλανδία, με τον Έρλινγκ Χάαλαντ της Μπορούσια Ντόρτμουντ να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής, έχοντας δύο γκολ και μία ασίστ.

Πολύ καλή εμφάνιση είχαν στο ματς και δύο πρώην παίκτες του Ολυμπιακού, ο Ελιονούσι κι ο Ομάρ Ελαμπντελαουί, αλλά τα “φώτα” έκλεψε ο 19χρονος σούπερ στα, ο οποίος πέτυχε δύο τρομερά τέρματα για τους φιλοξενούμενους.