Nations League, Βέλγιο – Γαλλία 2-3: «Μυθική» ανατροπή για τους «τρικολόρ» με γκολ στις καθυστερήσεις

Η Γαλλία βρέθηκε να χάνει με δύο γκολ διαφορά από το Βέλγιο, αλλά έκανε “μυθική” ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο και επικράτησε με 3-2, παίρνοντας πανηγυρική πρόκριση στον τελικό του Nations League.

Οι Βέλγοι προηγήθηκα με τέρματα των Καράσκο και Λουκάκου από ασίστ του Ντε Μπρούινε, αλλά ο Μπενζεμά μείωσε στο 62′ και ο Εμπαπέ έφερε το ματς στα ίσια με άψογη εκτέλεση πέναλτι, το οποίο κέρδισε ο Γκριεζμάν στο 69′. Το ματς έγινε έτσι “ροντέο” στο τελευταίο 20λεπτο, με τους “τρικολόρ” να ολοκληρώνουν την ανατροπή στις καθυστερήσεις με τρομερό σουτ του Τεό Ερνάντες.

Η Γαλλία εξασφάλισε έτσι την πρόκρισή της στον τελικό του Nations League, όπου και θα αντιμετωπίσει την Ισπανία, με στόχο την κατάκτηση του τροπαίου. Το Βέλγιο αντίθετα, θα κοντραριστεί με την Ιταλία στον μικρό τελικό.