Σάββατο, 27 Απρ.
15oC Αθήνα

ΠΑΟ για πρωτάθλημα στο ΣΕΦ! Έκαναν το 2-0 οι “πράσινοι”

Ο Παναθηναϊκός διπλασίασε τις νίκες του στη σειρά των τελικών, επικρατώντας 63-52 του Ολυμπιακού στο κατάμεστο ΟΑΚΑ και ψάχνει μία ακόμα νίκη την ερχόμενη Τετάρτη στο ΣΕΦ για να κατακτήσει τον τίτλο στην φετινή Α1. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους “πράσινους” ο Ούκιτς

Δείτε ΕΔΩ το LIVE του αγώνα

Mε όπλο και πάλι την εξαιρετική του άμυνα, ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 63-52 του Ολυμπιακού στο ΟΑΚΑ για τον δεύτερο τελικό της Α1, έκανε το 2-0 στη σειρά και πλέον απέχει μόλις μία νίκη για να ανέβει και πάλι στην κορυφή του ελληνικού μπάσκετ μετά από ένα χρόνο απουσίας του. Κορυφαίος για τους γηπεδούχους ο Ούκιτς που πέτυχε 17 πόντους και κράτησε μόνος του την ομάδα του στο ματς στο πρώτο ημίχρονο όπου ο Ολυμπιακός κυριαρχούσε.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε με ενθουσιασμό την αναμέτρηση και με τα καλάθια του Ούκιτς (8 π. με 2-2 τρίποντα) κατάφερε να “χτίσει” μία μικρή διαφορά από τον Ολυμπιακό. Οι “ερυθρόλευκοι” όμως δεν είχαν την ίδια αστοχία στο μακρινό σουτ, όπως στο ΣΕΦ. Έχοντας υπομονή, καλή κυκλοφορία της μπάλας, αλλά και πετυχαίνοντας κάποια δύσκολα καλάθια κατάφεραν αρχικά να… ψαλιδίσουν την διαφορά και να κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 16-21.

Οι Πειραιώτες συνέχισαν στο ίδιο καλό τέμπο, (σε αυτό βοήθησε και ο Λο με τις μικρές του “εμφανίσεις”), με τους “πράσινους” να.. πυροβολούν κάθε φορά που έμεναν ελεύθεροι και να είναι άστοχοι από τα τρίποντα (4-10 σε 12′ αγώνα). Το παιχνίδι συνεχίστηκε σε πολύ γρήγορο ρυθμό, κάτι που φάνηκε να βολεύει τον Ολυμπιακό. Οι “ερυθρόλευκοι” όμως έχασαν κάποια εύκολα καλάθια και δεν μεγάλωσαν περισσότερο την διαφορά (ο Πρίντεζης αρνητικός πρωταγωνιστής). Έτσι, το “τριφύλλι” ήταν μάλλον… ευχαριστημένο, αφού πήγε στο ημίχρονο μόλις με δύο πόντους πίσω (29-31).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου το παιχνίδι… άνοιξε, αφού τα τρίποντα από τις δυο ομάδες έμπαιναν με άνεση. Οι δυο ομάδες πήγαν πόντο πόντο, μέχρι το σημείο που πήραν… μπρος οι Κάρι και Γκιστ. Ο Ολυμπιακός έκανε βεβιασμένα σουτ για να μειώσει την διαφορά κι έτσι το “τριφύλλι” πήρε κεφάλι στο σκορ με

Ο Παναθηναϊκός επέλεξε αρχικά να κάνει ολοκληρωμένες επιθέσεις στην τελευταία περίοδο, κάτι όμως που δεν του… βγήκε, αφού έμεινε άποντος για αρκετά λεπτά. Ο Ολυμπιακός έπαιξε επιθετική άμυνα και κατάφερε να μειώσει. Το καθαρό μυαλό του Κάρι και οι “ανόητες” επιθετικές επιλογές των Πειραιωτών (δεν πέτυχε κανένα τρίποντο σε αυτή την περίοδο). Στο πιο κρίσιμο σημείο η διαφορά πήγε σε διψήφιο νούμερο (60-50) και τελικά η μία βολή του Διαμαντίδη διαμόρφωσε το τελικό 63-52

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 29-31, 53-45, 63-52

Το φύλλο αγώνα “καίει” τον Δημήτρη Γιαννακόπουλο!