Premier League, Άρσεναλ – Λίβερπουλ 3-2: Νέα νίκη κορυφής για το «τρένο» του Αρτέτα

Η Άρσεναλ είναι ασταμάτητη στη φετινή Premier League και μετά τη νίκη της με 3-2 στο ντέρμπι επί της Λίβερπουλ, βρέθηκε ξανά στην κορυφή της βαθμολογίας και στο +1 από τη Μάντσεστερ Σίτι.

Το παιχνίδι της Άρσεναλ με τη Λίβερπουλ ήταν πραγματικό ντέρμπι με την Άρσεναλ να χρειάζεται τρία γκολ για να “λυγίσει” τη Λίβερπουλ, η οποία και ισοφάρισε δύο φορές στο ματς.

Ο Μαρτινέλι άνοιξε το σκορ για τους “κανονιέρηδες” μόλις στο 1ο λεπτό του αγώνα και Νούνιες “απάντησε” στο 34΄, αλλά η Άρσεναλ πήγε με προβάδισμα στα αποδυτήρια, μετά από γκολ του Σάκα στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου.

Η Λίβερπουλ ισοφάρισε ξανά στο 53′ με τον Φιρμίνο, αλλά ο Σάκα “χτύπησε” και πάλι, αυτή τη φορά με πέναλτι που κέρδισε ο Ζεσούς, και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του. Η Άρσεναλ συνεχίζει έτσι την “προέλασή” της στην Premier League και με 8 νίκες σε 9 αγώνες, βρίσκεται μόνη πρώτη στη βαθμολογία. Αντίθετα, η Λίβερπουλ προβληματίζει και κινδυνεύει πια να μείνει στο δεύτερο μισό του βαθμολογικού πίνακα στην Αγγλία.